AKTOB: Rus turistler bu yıl erken gelecek

AKTOB Başkanı Yağcı, normalde yoğun olarak yüksek sezon olan haziran, temmuz ve ağustos aylarında gelen Rus turistlerin bu yıl erken geleceğini belirterek, "Avrupa turizminin gelişmesi için de tanıtım ve imaj çalışması yürütüyoruz." dedi.


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı Avrupalı turistin en fazla rezervasyon yaptığı dönemin ocak, şubat ve mart ayları olduğunu bildirdi ve özellikle son dönemde bölgede yaşanan sıkıntılar yüzünden Avrupalı turistin eğilimlerinde, tüketici alışkanlıklarında birtakım değişiklikler olduğunu söyledi.

Avrupalı turistlerde, erken rezervasyonlarda biraz daha bekleyip, son dakika rezervasyonlarla tatillerini rezerve etmek alışkanlığına dönüşen bir eğilim olduğunu bildiren Yağcı, bu yıl böyle bir sezon geçireceklerini ifade etti.

Yağcı, Avrupa turizminin gelişmesi için tanıtım ve imaj çalışmaları yürüttüklerini, bunun birinci ayağının Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca gerçekleştirildiğini anlattı.

AKTOB olarak sivil toplum örgütleriyle kamu özel sektör işbirliği modelinde önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Yağcı, "Fuarlara katılıyoruz, saha çalışmaları yürütüyoruz ve tanıtım çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Bakanlıktan ayrılan bütçeyle bu çalışmalar yürütülüyor," şeklinde konuştu.

"Rus turist sayısı 2 ila 4 milyon olacak"

Geçen yıl Rus turistin çok az olduğu bir sezon geçirdiklerini bildiren Yağcı, erken rezervasyonlardaki ilk verilere göre Rusya'dan ciddi artış yaşandığını söyledi.

Bu trendin devam edeceğine dikkati çeken Yağcı, Rus turistin Antalya'yı, Türkiye'yi özlediği bir dönem olduğunu, bunun da olumlu gelişmeler yaşanmasına katkı sunduğunu vurguladı. Yağcı, Rus turistin potansiyelinin çok fazla olduğunu belirterek, 2014-2015 sezonunda Türkiye'de 4,5 milyonları aşan Rus turistin ağırladığını ve bu rakamın Antalya için 4 milyona yaklaştığına işaret etti.

Dolayısıyla Rusya'da önemli bir potansiyel olduğuna dikkati çeken Yağcı, sözlerine şöyle devam etti:

"2017 için bu rakamların ne şekilde şekilleneceğini şimdiden söylemek zor fakat potansiyel yüksek. Bu rakamın 2 ila 4 milyon arasında bir noktada şekilleneceğini düşünüyorum. Rus turistler, normalde yüksek sezon dediğimiz haziran, Temmuz, ağustos aylarında yoğun olarak gelir. Ancak bu yıl Rus turistler nisan ayında Türkiye ve Antalya'ya yoğun şekilde tatil anlamında geleceğini öngörebiliyoruz. Bu yıl erken gelecekler. Keza kış aylarında da Rusların, Antalya'yı tatil yapma konusunda destinasyon olarak gördüklerine bu sene şahit oluyoruz."

"Mayısta ciddi bir rezervasyon akışı olacak"

AKTOB Başkanı Yağcı, Rus turistlerin bu yıl nisan ayında gelmesini beklediklerini vurgulayarak, mayıs ayında Rusların bayramları olduğu için ciddi bir rezervasyon akışı olacağını ifade etti.

Özellikle son dönemde istihdama yönelik hükümet tarafından çok ciddi bir destek paketi açıklandığını ve bunu çok olumlu bulduklarını anlatan Yağcı "Bu noktada artık şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye'de hem kamu kesimi hem kamuoyu, son derece turizmin öneminin farkına varmış, algılamış durumda. Gerçekten turizm çok önemli bir sektör, bu noktada verilen destekleri çok olumlu buluyoruz," dedi.

Yağcı, turizme bakış açısı, turizm vizyonu ve Türkiye'nin bir turizm ülkesi olduğu yönündeki algının önemli olduğunu ve bu konuda her türlü desteğin verileceğini ön görebildiklerini söyledi.

2016'daki kötü olaylar ve bölgede gelişen olaylar yüzünden turizmde düşüş olduğunu kaydeden Yağcı sözlerini "2017 yılı turizmde büyüme yılı olacak. 2017 yılı turizm için çok önemli bir yıl. Çünkü bizim tarihimizde turizmde iki yıl üst üste düşüşün olduğu bir dönem olmamıştır," diye sürdürdü.

Gazeteler