Anadolu’dan menüye

Big Chefs, farklı tatlar denemeyi sevenleri ve lezzetleri merkezinde denemeye vakti olmayanları düşünerek Anadolu lezzetlerinin en zengin mutfaklarından Gaziantep’ i menüsüne taşıdı.

İrmik helvası
Kuruluşundan bu yana yerel lezzetlere sahip çıkmayı her zaman görev bilen Big Chefs, yeni kış menusune zengin mutfak kültürü ile UNESCO gastronomi listesine kabul edilen Gaziantep mutfağını misafir ederek hem alışık olduğunuzu, hem de yepyeniyi bir arada tatmanıza olanak tanıyor.

Büyük şefler, UNESCO’ nun seçimi ile Gaziantep’ in en çok merak edilen lezzetlerini Big Chefs farkıyla tatmak isteyenleri, Yuvalama’ dan Kuru Patlıcan ve Kuru Biber Dolması’ na, Pirinçli Börek ve Avrat Salatası’ ndan Yoğurtlu Pirpirim ve Arap Köftesi’ ne kadar yörenin en meşhur yemeklerini deneyimlemeye davet ediyor.

Dolma
Gaziantep Yaratıcı Şehirler Ağı'na Girerek UNESCO Gastronomi Listesi'nin 9. kenti oldu

Gaziantep, gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı'na girdi.


UNESCO, 33 ülkeden 47 kenti "Yaratıcı Şehirler Ağına" aldı. Gaziantep, UNESCO'nun aldığı kararla, bu alanda Türkiye'nin öncü şehir olma özelliğini kazandı. Şu ana kadar UNESCO gastronomi listesine dünyadan sadece sekiz kent kabul edilmişti. Zengin mutfak kültürüyle Gaziantep, 9. kent olarak bu listeye eklendi.
Yuvalama 
Pirpirim