Art Ankara için geri sayım başladı

Önceki yıllarda ulusal ve uluslararası çağdaş sanat eserlerini Başkentli sanatseverlerle buluşturan Art Ankara mart ayında da bin 800 eseri kolleksiyonerlerle sanatseverlerin karşısına çıkarmak için geri sayıma başladı.


ATİS Fuarcılık'ça bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Art Ankara Çağdaş Sanat Fuarı, 300’e yakın sanatçı ile bin 800 eseri Ankaralı sanatseverlerle buluşturacak.

16 ile 19 Mart 2017 tarihleri arasında ATO Congresium’da gerçekleştirilecek olan etkinlikte resimden heykele, seramikten fotoğrafa, enstalasyon ve kavramsal birçok sanat eseri sergilenecek. Türk çağdaş sanatının önemli isimlerinin söyleyişi ve konferansları günde üç kez fuarda gerçekleştirilecek.

İtalya’dan Rusya’ya

Uluslararası sanat arenasında yer edinmeye çalışan Art Ankara, bu yıl kapsamı daha da genişleterek Türk sanatçıların yanı sıra Güney Kore, İsviçre, İtalya, İngiltere, Avusturya, Fransa, İran, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Ukrayna, Kırgızistan, Bulgaristan, Rusya ve Gürcistan’dan ünlü sanatçıları sanatseverler ile bir araya getirecek.

Rengin tuvaldeki soyut halini gösteren Hale Karaçelik, pentürü ışık ve kompozisyonda buluşturan Davide Frisoni, portreyi ışık ve modernizm ile harmanlayan Roberta Coni bir araya gelerek İtalya’dan Neoartgallery standında izleyici ile buluşacak. Bu yıl yine çağdaş Güney Kore sanatının önemli isimleri Yong-Moon Kim, Chang-Yeol Kang gibi isimler de AB Gallery standında yer alacak.

Art İberia Gürcistan standında Nick Japaridze, David Popiashvili ve Levan Urushadze yer alırken Bulgaristan’dan Iliya Zhelev’in eserleri de Aspect Gallery'de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.


Otyam’ın dev resmi

Geçen yıl 32 bin sanatseverin gezdiği fuarda bu yıl "Solo Shows" kapsamında bu yıl Türk Çağdaş Sanatı’nın büyük ustası Prof. Dr. Ergin İnan da özel resimlerden oluşan sergi ve 50. Sanat Yılı kitabı imza günüyle etkinlikte yer alacak. Fuarda Türk resim sanatının usta isimlerinden olan ve 2015’de hayatını kaybeden Fikret Otyam’ın Anadolu insanını resmettiği eseri yer alacak.

Otyam’ın üç metrelik ahşap panel üzerindeki yağlı boya eseri AE Sanat Galerisi’nde izlenebilecek. İnsanlarının ve ekonominin ihtiyacı olan hammaddeyi sağlayan, insanlığın yaşayan ve yaşamayan gizli kahramanları madencilerin anısına madencilerimizin maden ocağındaki soyunma odalarından esinlenen duyarlılık ve farkındalık amacıyla gerçekleştirilen Soyunuyoruz sergisi de Art Ankara’da sergilenecek.