Avrupa turizminin yeni umudu Çinli turistler

Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Çin, turizm sektöründe de önemli bir yer edinmeye başladı. 

Geçen yıl 77 milyon Çinli, tatil için yurt dışına çıktı. Bu, 2010 yılına göre yüzde 12 artış anlamına geliyor. Çinlilerin yurt dışı seyahatlerde tercih ettikleri ülkeler ise ABD, Fransa, Maldiv Adaları, Japonya ve Fransa olarak sıralanıyor. Paris, Çinliler için dünyanın en romantik kenti. Alman

Wirtschaftswoche dergisinin bildirdiğine göre Avrupa'da Çinli turistlerin gözde ülkesi Almanya. Hatta bu ülke, 2011'de ağırladığı 600 bin Çinli turist ile, turizmde lider Fransa'yı bile geride bıraktı. Ancak Çinliler Almanya'ya sadece ziyaret değil, fuar gibi ticari amaçla da geliyorlar.

2 milyon 700 bin milyoner


Her ne kadar Çinli turistler ucuzcu diye düşünülse de bunun artık çok geçerli olmadığı belirtiliyor. Zira, Çin'de yaşayan dolar milyoneri sayısının daha şimdiden 2 milyon 700 bini geçtiğine dikkati çekiliyor. 

Hurun-Report isimli araştırmaya göre, bu zenginlerin yüzde 61 genç. Yani Amerika'daki gibi yaşlı değil. Affordable Luxury Network isimli firmanın kurucusu Frank Lin, Wirtschaftwoche'ye yaptığı açıklamada, Çinli müşterileri için Roma'ya tutarı 5 ile 10 bin euro arasında değişen dokuz günlük turlar düzenlediklerini söyledi ve "Bu turistler, otobüse binip, fotoğraf çekmek için her durakta inenler değil, aksine lüks villaya çekilip dinlenmek isteyenler," dedi. 

Lüks ve alışveriş meraklısı olan Çinli turistlerin Avrupa'da tercih ettikleri ilk üç marka Louis Vuitton, Cartier und Hermes olarak belirtiliyor. 

Soğuk su içmiyorlar

Bu arada, Çinlilerin alışılagelmiş turistlerden birçok farkı olduğuna işaret ediliyor. Örneğin Çinliler, sağlıklı bulmadıkları için soğuk su içmiyorlar, ılığını tercih ediyorlar. Bu yüzden Çinli misafir ağırlayan otellere, odalarda su ısıtıcısı bulundurmaları önemle tavsiye ediliyor.

Avrupalı tur operatörleri, önümüzdeki yıllarda Çinli turist sayısının beş on kat artacağına dikkati çekerek bol para getiren ve turizm sektörüne önemli katkılar sağlayan bu yeni turist grubunun ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda hazırlıklar yapılmasını talep ediyorlar.

Ekopolitika