Ballıca Mağarası sağlık merkezi oluyor

Tokat'ın Pazar ilçesinde yer alan ortalama 18 derece sıcaklığı, yüzde 54 nem oranı ve keşfedilmemiş bölümleriyle dikkati çeken Ballıca Mağarası'nın sağlık  merkezi haline getirilmesi için çalışmalar sürüyor.

Tokat il merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyünde yer alan bin 85 rakımlı mağara dünyanın büyük ve görkemli mağaralarından biri olarak gösteriliyor. Milyonlarca yılda oluşan sarkıt ve dikitlerle ziyaretçilerin ilgisini çeken mağara, keşfedilmemiş bölümleriyle gizemini koruyor. Özellikle yurt içinden çok sayıda kişinin ziyaret ettiği mağara, ender rastlanan soğan sarkıtları ve içerisindeki oluşumlarla ziyaretçileri adeta büyülüyor.

Havuzlu, Büyük Damlataşlar, Çamurlu", Fosil, Yarasalı, Çöküntü", Sütunlar, Mantarlı ve Yeni adı verilen salonları ziyarete açık olan mağara, astım hastaları ile yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Tokat Valisi Cevdet Can, Ballıca Mağarası’nı gezerek çalışmaları inceledi.

Mağara ve yürütülen çalışmalarla ilgili olarak bilgi veren Vali Cevdet Can, mağaranın turizme kazandırılması amacıyla yürütülen çalışmaları anlattı.

Ballıca'yı "Allah'ın yeryüzüne bahşetmiş nimetlerinin bir tanesi" olarak niteleyen ve "dünyanın 8. harikası" olarak tanımlayan Vali Cevdet Can "Biz turizm açısından burayı 'Mağaraların kalbi Ballıca hayallerinizle baş başa' sloganıyla tanıtmak için gayret gösteriyoruz. Tefekkürünüzün zirvesini yakalamak istiyorsanız Ballıca Mağarası'na geliniz diyoruz," dedi.

Mağaranın özellikle sağlık turizmi için çok önemli olduğunu ifade eden ve bu yönde çalışma yürütüldüğü bildiren Vali Can sözlerini "Dört mevsim ziyaret edilebilecek olan Ballıca Mağarası bir sağlık ve terapi merkezi olma yolunda Türkiye'nin çok önemli şaheserlerinden bir tanesidir," diye sürdürdü.