Çinlilerden 20 yıl müşteri garantili otel

Çinliler Türk turizm sektörüne girmeye hazırlanıyor. Çin merkezli şirket Wanda, İstanbul’da Mar Yapı ile birlikte 150 odalı, 300 rezidanslı otel açıyor. Çin tarafı 20 yıl müşteri garantisi verdi. Yeni Çin yatırımlarına da kesin gözüyle bakılıyor


Seneye Pekin’de, Şanghay’da, Çongçing’de bavullar toplanacak, Çinliler kafileler halinde Türkiye’nin yolunu tutacak. 1,3 milyarı aşan nüfusuyla Çin, krizdeki Türk turizmine belki de çare olacak.

Çin’in önde gelen ticari gruplarından Dalian Wanda, Türkiye’de önemli bir turizm yatırımı için düğmeye bastı. Ülke dışında çok bilinmese de Wanda, Çin’de 300 civarı alışveriş merkezi ve otelin, 1400’e yakın sinemanın sahibi. Ayrıca Amerikan AMC sinemaları ve İngiliz Sunseeker yatları da Wanda’nın. Şirket, İspanyol Atletico Madrid futbol takımının da büyük hissedarı. Yılda yaklaşık 145 milyon Çinli yurtdışına seyahat ediyor.

Bunların önemli kısmı Güney Kore, Japonya gibi Asya ülkelerine gidiyor. İlk 10 tercih arasında Fransa, İtalya, Almanya gibi Avrupa ülkeleri de yer alıyor.

İlk durak İstanbul oldu

2015 yılında sadece 300 bin Çinli Türkiye’nin yolunu tuttu. 2016’da ise bu rakam neredeyse yarıya indi. Şimdi ise tabloyu baştan aşağı değiştirebilecek önemli bir süreç başladı.

Geçen hafta Şanghay’da düzenlenen büyük bir törenle İstanbul’daki G Marin ve G Rotana gibi projeleriyle tanınan Mar Yapı, Çinli Wanda Group ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.

Böylece Wanda’nın teknolojiden turizme, finanstan gayrimenkule yatırımlarında Türkiye’deki stratejik ortağı Mar Yapı oldu. İşbirliğinin ilk adımında Wanda ilk yurtdışı otelini İstanbul’da açacak. Basın Ekspres yolu üzerindeki Wanda Vista oteli gelecek yıl faaliyete geçecek.

Wanda, 150 odalı otelin yanı sıra yine otel binasının içindeki 300 rezidansın da işletmesini üstlenecek. 150 milyon dolarlık yatırıma Çin tarafı 20 yıl boyunca müşteri garantisi veriyor.


İşler daha da büyüyecek

Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, şunları söyledi:

“Anlaşmamızın ilk kazanımı, lüks otel markası Wanda Vista ile Çinli  misafirlerimizi İstanbul’da daha sık ve çok sayıda ağırlamak olacak. Dünyanın en önemli tasarımcılarından Philippe Starck ve dünyanın sayılı otelcilik gruplarından Wanda Hotels & Resorts’u aynı kompleks içinde bir araya getiren G projesi İstanbul’un önde gelen gayrimenkullerinden biri olacak. Gelecek dönemlerde ise gayrimenkul ve turizmin yanında diğer alanlarda da ticari faaliyetlere yoğunlaşacağımızı söyleyebilirim.”

Wanda Hotels & Resorts Başkanı Qian Jin ise İstanbul’daki oteli daha sonra Şikago, Los Angeles, Londra, Sidney gibi dünya şehirlerinin takip edeceğini söylüyor. Şanghay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı da Çin’in Türkiye’nin ticaret hacminde ikinci sırada yer aldığını bildirdi ve “2023’te 100. yılını kutlayacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 10 büyük ekonomiden biri olma hedefi için her türlü girişim ve ticari ilişkiyi destekliyoruz,” dedi.

30 milyar $’lık patron 1 + 1’de

Münir Özkök, imza öncesi Pekin’e giderek Wanda’nın patronu Wang Jianlin ile bir araya geldi. 30 milyar dolara yakın servete sahip olduğu bilinen Jianlin'in son derece mütevazı bir yaşam tarzı var. Eski bir ordu mensubu olan ve disipliniyle tanınan Jianlin’in yaşadığı evin 68 metrekare büyüklüğünde olduğu biliniyor.

Bu arada, Çin’de gayrimenkuller en fazla 70 yıllığına alınabildiği için, Çinlilerin Türkiye’de rezidans satın almaya sıcak bakacağı düşünülüyor.

Türkiye tanıtımı mutfaktan başlıyor

Wanda, Çin’de Türkiye için yoğun bir tanıtım kampanyası düzenleyecek. Wanda Hotels & Resorts Başkanı Qian Jin, şöyle konuştu:

“Türk bir şefi Çin’e getirip Türk mutfağını tanıtacağız. 100 otelimizde Türk yemeklerini tanıtabiliriz. Türkiye ve Çin turizm için ortak kampanya yapmalı. Türk Hava Yolları dünyanın en iyi havayolu şirketlerinden. İstanbul’a 3. havalimanı geliyor. Bu altyapı daha çok insan çeker hale gelecek. Asya ve Avrupa’yı birleştiren İstanbul büyük bir ‘hub’ olabilir. İşi tek projeyle bırakmayız.”

1