Dubai'de döner gökdelen otel inşa edilecek

Dubai'de her bir katın bağımsız olarak dönecek olan bir gökdelen otel inşa edilecek.


İlginç yapı projeleriyle tüm dünyanın dikkatini çeken Dubai'de şimdi de döner gökdelen otel inşa edilecek.

Mehmet Can Kömürcü'nün Milliyet gazetesinde yazdığına göre Dubai'de inşa edilecek olan döner gökdelen otel deniz ve kent manzaralı odalar arasında kararsız olan misafirlerin sorununa ilaç gibi gelecek.

Dünyada ilk kez inşa edilecek olan ve Dynamic Hotel olarak adlandırılan döner gökdelen için proje çalışmaları 2008 yılında başlamıştı. Döner gökdelen otelin inşaat çalışmaları 2020 yılında başlayacak

419 metrelik döner gökdelen otel 80 katlı olarak tasarlandı. Her bir kat hassas ses teknolojiye uygun rotasyon özellikli olacak.

Döner gökdelendeki rotasyon özellikli odalar misafirlere gündoğumu ve günbatımının eşsiz manzaralarını sunacak.

Mimar David Fisher'ın tasarladığı döner gökdelen her bir katı yatay olacak ve rüzgar gülü yer alacak ve çatı katı güneş panelleriyle donatılacak ve bu sayede döner gökdelen kendi enerjisini üretebilecek.

Döner gökdelen otelin mimarı David Fisher, günümüzdeki durağan ve monoton binaların insanların sürekli değişim halindeki yaşamlarını yansıtmadığını, otel ve evlerin güneş ve rüzgar gibi değişkenleri sürekli olarak takip etmesi ve bu yapılarda yaşayanların yaşamı ve duruma uyabilmesi gerektiğini söylüyor.

Döner gökdelen otel prefabrik malzemeden üretilecek ve bu malzeme beton çekirdek duvara iliştirilecek.