Dünya Şefi Gugler'dan anadolu mutfağı için uyarı

Dünya Şefler Birliği Başkanı Thomas A. Gugler, Anadolu mutfağında çok iyi lezzetlerin olduğuna dikkati çekti ve "Özünüze sahip çıkın," dedi..


Kuşadası Efes Kongre Merkezi'nde düzenlenen Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı (Aegean Hosttech)'nda Ege'nin lezzetleri de görücüye çıktı.

GL Platform Fuarcılık'ça düzenlenen Aegean Hosttech çerçevesinde gerçekleştirilen 3. ¸Üniversiteler Arası Aşçılık Şampiyonası"nın (Universiade 2017) ilk günü kıran kırana rekabet içinde geçti. 14 ülkeden oluşan uluslararası jüri,  kapalı kutu olarak verilecek malzemelerle yarışacak olan finalistleri belirledi.

Yarışmanın jüri başkanı olan Dünya Aşçılar Birliği Başkanı Thomas A. Gugler, Türk mutfağına övgüler yağdırdı ancak önemli de uyarılarda bulundu. Türkiye'nin turizme önemli bir noktada bulunduğunu, otel, eğlence yerleri, restoranların kalitesinin yüksek olduğunu ifade eden Gugler, buralarda "iyi yemek" sunulmasıyla gastronomi turizminde de yükselen değerlerin arasında yer alacağını söyledi.

Aegean Hosttech bünyesindeki yarışmanın da ulusal düzeyde olmasına karşın gördüğü uluslararası ilginin "Türk Mutfağının beğenilen bir lezzet sunmasından" kaynaklandığına dikkat çeken Gugler, şunları söyledi:

"Şunu herkes bilmeli. Türk mutfağı inanılmaz güzel. Bir o kadar da inanılmaz çeşide sahip. Bu yarışmayla, Türk şeflerle çalışan uluslararası şefler, kültürel mirası öğreniyor onlarda bu mirası lezzetlerine yansıtıyorlar. Ancak dikkatimi çeken bir konu var. Yeni şeflerin bir çoğu yeni şeyleri denemeye çalışıyor. Bu doğru değil. Aslında özünüze sahip çıkmak çok daha önemli."

"Hiç bir şeyi değiştirmeyin"

Zengin içeriğe sahip Anadolu mutfağının Türk aşçısının eğitimle birlikte kalitesini yükseltmesine karşın yeni şeflerin "denemeler" adı altında yaptığı "değişimlerin" bir dengeye oturtulması gerektiğini söyleyen Gugler. sözlerini "Aslında hiçbir şeyi değiştirmenize gerek yok. Örneğin İskender Kebabı, İskender Kebabıdır ya da çubuk fasülye, çubuk fasülyedir. Bunların lezzeti zaten çok güzel. Değiştirmeyin. Özünüze sahip çıkın. Bu çok önemli," diye sürdürdü.

"Anadolu mutfağı için yurtdışı pazarlara açılın"

Anadolu mutfağının özünde  yöresel-doğal malzemelerin kullanılmasının yattığını söyleyen Gugler, şöyle konuştu:

"Dünyada Anadolu mutfağının daha iyi tanıtılması için yurt dışında Türkiye'nin yöresel doğal ürünlerin yer alması gerekiyor. Bu malzemeler bulunsun ki oradaki restoranlarda Anadolu mutfağı sunulabilsin" dedi.

"Kadınbudu köfte inanılmaz"

Kendisinin favori yemeğinin İskender Kebap olduğunu daha önce açıkladığını ancak kadınbudu köftenin de inanılmaz bir lezzet olduğunu söyleyen Gugler "Ispanaklı börek ve saç kavurma da harika. Şunu herkes bilsin, Anadolu mutfağının lezzetlerinin hepsi çok güzel ve birini diğeriyle kıyaslamak mümkün değil," ifadesini kullandı.

Haberler