Dünya turizm merkezleri belirlendi

Seyahat sitesi Tripadvisor, dünya turizminin merkezlerini belirledi.

Tripadvisor dünya turizöinin merkezleri olarak nitelendirdiği yerleri belirledi. Listede Türkiye'den Aya Sofya Müzesi de  yer aldı.

Liste şu yerlerden oluştu:

Machu Picchu, Peru 
Machu Picchu, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.


Büyük Şeyh Zayed Camisi / Abu Dabi, BAE
Şeyh Zayed Camisi (Kısaca Ulu Cami veya Büyük Cami olarak da adlandırılır), Abu Dabi'de Birleşik Arap Emirlikleri'nin kurucusu, 2004'te hayatını kaybeden eski Devlet Başkanı Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahayan'ın anısına, 2007 yılında ibadete açılan camidir.


Angkor Vat / Siem Reap, Kamboçya
Angkor Vat bugün Kamboçya'nın Siem Reap kentinin 6 km. kuzeyindeki Angkor antik şehrinde 1115-1145 yıllarında Kral II. Suryavarman'ın inşa ettirdiği bir tapınak-kentir.

Aziz Petrus Bazilikası / Vatican City, İtalya
Aziz Petrus Bazilikası veya San Pietro Bazilikası Roma'daki dört büyük  bazilikadan ikincisidir. Vatikan'daki en göze çarpan binadır. Kubbesi ile Roma'nın siluetindeki en önemli parçalardan biridir. Hıristiyanlığın en büyük kilisesidir.Tac Mahal / Agra, Hindistan
Tac Mahal Hindistan'ın Agra şehrinde, 1631-1654 yıllarında inşa edilmiş olan biranıt mezardır. İslâm türbe mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilir.


Kurtuba Camisi / Cordoba, İspanya
Kurtuba Merkez Cami'si İspanya'nın Cordoba şehrinde sonradan kiliseye çevrilmiş olan camidir. Endülüs Emevilerinin başkenti Kurtuba'da 600 cami vardır. Bu camilerin en anıtsal ve ihtişamlısı Kurtuba Camisi'dir.


Voskresenia Khristova Kilisesi / St. Petersburg, Rusya
Voskresenia Khristova Kilisesi, inşaatı 1883 tarihinde başlayıp 1907 yılında tamamlanmış, St.Petersburg'da bulunan "Ortodoks Kilisesi"dir. Rus Çarı III.Alexander döneminde inşaatına başlandı, II.Nikolay döneminde tamamlandı.

El Hamra Sarayı / Granada, İspanya
El Hamra Sarayı veya Elhamra Sarayı İslam mimarisinin ulaşabileceği yüksek noktalardan biri olarak bugünlere ulaşmış bir şahit olan Elhamra Sarayı'nın temeli 1232 yılında, Gırnata Emirliği yani Beni Ahmer (Nasiriler) devletini kuran I. Muhammed (Muhammed bin Ahmer) zamanında atılmıştır. Saray, aynı sülaleden gelen çeşitli hükümdarlar (III. Ebu Abdullah Muhammed, I. Ebul Haccac Yusuf, V. Muhammed) tarafından eklerle genişletilmiştir.

Lincoln Memorial / Washington DC, District of Columbia
Lincoln Anıtı ABD'nin Başkenti Washington, D.C.'de Başkan Abraham Lincoln'ın anısına inşa edilmiş bir anıt. Hoşgörü, doğruluk ve kararlılığı simgeler.

Duomo Katedrali / Milan İtalya
Duomo di Milano Milano, Lombardiya, Italya'da bir katedraldir. Kapladığı alan olarak 11.700 m² zemin yüzeyi alani ile Roma'daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra'daki Aziz Paulus ve Sevilla katedrallerinden sonra Avrupa'nın dördüncü büyük katedralidir.

Golden Gate Köprüsü / San Francisco, Kaliforniya
Golden Gate Köprüsü, Kaliforniya'daki San Francisco Körfezi'nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir asma köprüdür. Şu anda, dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür.

Aya Sofya Müzesi / İstanbul, Türkiye
Ayasofya İstanbul'da tarihî bir müze. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen'in 532-537 yıllarında İstanbul tarihi yarımadadaki eski şehir merkezinde inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından beri ise müze olarak hizmet vermektedir.[2] Ayasofya, mimari bakımdan, bazilika planı ile merkezî planı birleştiren, kubbeli bazilika tipinde bir yapı olup kubbe geçişi ve taşıyıcı sistem özellikleriyle mimarlık tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak ele alınır.

Grand-Place / Brüksel, Belçika
Grand Place, Brüksel’in en ünlü ve en hareketli meydanıdır. Avrupa’nın çok güzel meydanlarından kabul edilen Grand Place, Brüksel gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Bu meydanı farklı kılan en önemli özellik üç mimari tarz olan barok, gotik ve Louis XIV’nin bir arada kullanılarak yapılmış olmasıdır.

Eyfel Kulesi / Paris, Fransa
Eyfel Kulesi, Paris'teki demir kule. Kule, aynı zamanda tüm dünyada Fransa'nın sembolü halini almıştır. İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel'den alır.

Notre Dame Katedral / Paris, Fransa
Notre Dame Katedrali Paris, Fransa'da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana'ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité'in doğu kısmında, Paris'in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri'nin kıyısındadır.

Mutianyu Çin Seddi / Pekin, Çin
Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan, Dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır.

Akropolis / Atina, Yunanistan
Atina Akropolisi Atina kentinin üzerinde yüksek bir kayalık üzerinde bulunan ve büyük mimari ve tarihi önemi olan birçok antik yapı kalıntılarını içeren eski bir hisardır.

Kurtarıcı İsa Heykeli / Rio de Janeiro, Brezilya
Kurtarıcı İsa, Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden biri olan İsa heykelidir. Dağın aşağı kısmında Tijuca Milli Parkı'ndadır.

Big Ben / Londra, İngiltere
Big Ben, Londra'da Westminster Sarayı'nın yanındaki ünlü saat kulesi. Dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saatidir. "Big Ben" aslında saat kulesinin çanının adıdır, ancak zamanla halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur.

Chichén Itzá / Chichen Itza, Meksika
Chichen Itza, Meksika'nın Yucatán Yarımadası'nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir İtza Maya kentidir. Muhtemelen bir dönem Yucatan’ın dini merkezi olmuştur.

Wat Pho / Bangkok, Tayland
Wat Pho Bangkok, Tayland'da bulunan budist tapınağıdır. Daha çok Reclining Buddha olarak adlandırılır. Halen Tayland kralının yaşamakta olduğu Grand Palace'a çok yakındır. Tam ismi Wat Phra Chettuphon Wimon Mangkhlaram Ratchaworamahawihan'dır.

Burç Halife / Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
Burç Halife Dubai'de inşaatı 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdelenidir. Eski ismi Burç Dubai'dir. Adını Halife Bin Zayid El Nahyan'dan almıştır.

Avustralya Savaş Anıtı / Canberra, Avustralya
Canberra'daki Avustralya Savaş Anıtı, savaşta ölen Avustralyalıların anısına inşa edilmiştir ve geniş bir müze ile savaş galerisinden oluşmuştur.

Sydney Opera House / Sidney, Avustralya
Sidney Operawvi, Sidney'in sembolü ve 20. yüzyılın çok ünlü yapılarından biri. Danimarkalı ünlü mimar Jørn Utzon bu eseriyle 2003 Pritzker Mimarlık Ödülünü kazanmıştır. UNESCO tarafından 2007 yılında Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir.

Fushimi İnari Tapınağı / Kyoto, Japonya
Fushimi Inari Tapınağı Japonya 'nın eski başkenti olan Kyot'da Inari Dağı'nın eteklerine kurulmuş bir Şinto tapınağıdır. Tapınağın tarihi hakkında kesin bir bilgi olamamakla birlikte 711 yılında Hata-no-Iroko tarafından bulunduğu söylenmektedir.