Dünyaca önde gelen 10 ulusal parkı

İnsanlar yoğun veya sıkıntılı iş günlerinden sonra dinlenmek, enerji toplamak için huzurlu, sessiz, sakin yerlere gitmek ister.

Ulusal parklar da kentin kalabalığından ve stresinden uzaklaşmak için tercih edilebilir. Bazıları koruma altına altınmış olan hepsi harika manzaralı bu yerlerin arasında Türkiye'den de bir park yer alıyor.

Dünyaca ünlü ve güzellikleriyle insanları kendine hayran bırakan ilk 10 güzel ulusal park şöyle sıralanıyot:


Hortobagy Milli Parkı - Macaristan 
Hortobagy Milli Parkı, Macaristan'ın en büyük milli parkı. Koruma altında tutulan milli park aynı zamanda Avrupa'nın da en büyük merası. 800 kilometrekarelik  parkta 300 civarında kuş türü barınıyor.Büyük Kanyon Ulusal Parkı - ABD 
İçinden birçok nehrin geçtiği Büyük Kanyon Ulusal Parkı Colorado Nehri'nin çevresinde yer alıyor. Kolorado Irmağı’nın milyonlarca yıl boyunca aşındırmasıyla oluşan Büyük Kanyonun 2 milyar yıllık tarihi var. ABD'nin ilk ulusal parkı olan Büyük Kanyon'un uzunluğu 466 kilometre, genişliği 400 metre ile 2.4 kilometre arasında değişmekte. Derinliği ise 1.600 metreye kadar ulaşıyor.


Teide Yanardağı - İspanya 
3.718 metre yükseklikteki Teide Yanardağı Kanarya Adaları'ndan Tenerife'nin en yüksek noktası ve İspanya'nın en yüksek dağı. Dağın büyük bir bölümünde İspanya'nın 15 milli parkından biri yer alıyor. Bu milli park 2007 yılında dünya mirası olarak ilan edilen ve dünyanın çok ziyaret edilen yerlerinden biri.


Göreme - Türkiye 
Göreme'nin en ünlü öreni Göreme Açıkhava Müzesi olarak bilinen, kayalara oyulu birçok kilisenin yer aldığı Göreme Tarihî Millî Parkı. Gidenlerin hayran kaldığı ve tekrar tekrar gitmek istediği bir yer.


Iguazu Şelaleleri - Arjantin 
1.320 km uzunluğundaki Iguazu Şelaleri Güney Amerika'da yer alıyor. İki farklı nehrin Curitiba şehrinin yakınlarında birleşmesinden oluşan nehir Arjantin ile Brezilya'nın sınırını oluşturuyor. Ama şelalelerin etkisi Brezilya tarafından daha yoğun bir şekilde hissediliyor. Iguazu Milli Parkı 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. Dünyanın 7 Doğa Harikası Geçici (kesin olmayan) Listesi'ne de girmiş.


Jostedalsbreen - Norveç 
Kuzey-güney doğrultusunda 100 km, doğu-batı doğrultusunda da 15 km'ye kadar uzanan Jostedalsbreen buzulu 550 km²'lik bir alanı kaplıyor. Norveç'in Svalbard Adası'ndaki Austfonna buzulu ve İzlanda'nın Vatnajökull buzulundan sonra Avrupa'nın en büyük buzulu.


Plitvice Gölleri 
Plitvice Gölleri Hırvatistan'da Bosna - Hersek sınırına çok yakın birnoktada yer alıyor. Aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan göller topluluğu. Eşsiz bir doğaya ve muhteşem bir manzaralı olduğundan turistlerce sıkça ziyaret ediliyor. Özellikle fotoğraf tutkunlarının harika kareler yakalayabileceği bir yer.


Snowdon - Galler 
1.085 metre yükseklikteki Snowdon Galler'in en yüksek tepesi. Tepe ismini İngilizce "snow dun" yani "kar tepesi"nden alıyor. Ancak son yıllarda tepesindeki kar miktarı hızla düşmekte. Snowdon'ın dik sırtları kaya tırmanışına da son derece uygun. Edmund Hillary, ilk Everest tırmanışının antrenmanlarını burada yapmış. Ayrıca Snowdon, Britanya'daki Üç Doruklar Yarışı'nda tırmanılan zirvelerden biri.


Timanfaya – İspanya 
İspanya’daki Timanfaya aktif yanardağının oluşturduğu birçok  krater ve sıradışı kayalık var. 51,07 kilometrekarelik Timanfaya'nın yeraltı sıcaklığı 1.000 dereceye kadar çıkabiliyor.


Berchtesgaden - Almanya 
Almanya’nın güney ucunda, Avusturya sınırındaki Berchtesgaden, koruma altına alınıp 1978 yılında milli park ilan edilmiş. Hemen doğusunda bulunan Obersalzberg'teki villalar, Almanya'nın üçüncü yüksek dağı olan Watzmann ve güneyinde bulunan Königssee Gölü gibi birçok turistik yere gitmek için bir hareket noktası.