Dünyanın 10 görkemli mağarası

Mağaralar dünyanın birçok yerinde görebileceğiniz eçok güzel doğal oluşumlar. Aynı zamanda gezi tutkunlarının ve fotoğraf meraklılarının gözde rotaları.

Dünyanın dört bir yanında ilginç özellikleri olan veya çok bilinmeyen mağaralar var. İşte dünyanın dört bir yanından  10 görkemli mağara.

Waitomo Mağarası - Yeni Zelanda 
Kireç taşından oluşan Waitomo Mağarası Yeni Zelanda'da yer alıyor. Mağarada sadece Yeni Zelanda'ya özgü olan Arachnocampa adında bir larva türü yaşıyor. Bu türün ortaya çıkarttığı ışığı canlı canlı seyretmek için mağaraya binlerce turist akın ediyor.
Larvalar, havadaki oksijenle yaydığı kimyasallar arasındaki tepki oluşturarak bir ışık üretiyor. Mağaranın tavanından sarkarak her biri sivrisinek boyutunda olan ve sadece Yeni Zelanda’ya özgü bir türün yaptığı ışık sayesinde mağarada inanılmaz görüntüler oluşuyor.

Geyik Mağarası - Borneo Adası 
Borneo  Malezya, Brunei ve Endonezya'nın arasında üçe bölünmüş bir ada. Geyik Mağarası adanın Malezya'ya ait olan kısmındaki Gunung Mulu Milli Parkı'nda bulunuyor. Mağaranın adının geyik olmasının nedeni ise geyiklerin mağaranın tuzlu duvarlarını yalaması.

Kırlangıçlar Mağarası - Meksika 
Meksika'daki Kırlangıçlar Mağarası, 333 metre derinliğinde açık, çukur bir mağara. Mağaranın en önemli özelliği dünyadaki en geniş ve 11. en derin mağara olması. Mağarayı keşfetmek isteyenler ip yardımıyla veya atlayış yaparak aşağı inebiliyor. Bu yüzden son yıllarda paraşütçülerin favori seyahat rotalarından biri haline geldi.

Mermer Mağaralar - Şili 
Mermer Mağaralar Patagonya'daki çok etkileyici turistik merkezlerden biri. Mağarada rehber eşliğinde ve tekne turlarıyla keşif çıkılabiliyor. Las Cavernas de Marmol olarak da bilinen mağaralar, Rio Tranquilo'nun dev bir kireç taşı yarımadasına gömülmüş sularıyla oluşmuş.

Reed Flute Mağarası - Çin 
Reed Flute Mağarası 180 milyon yaşında ve 240 metre derinliğinde. Mağaradaki kireç taşı oluşumları, sarkıt ve dikitler, değişik kaya şekilleri renkli ışıklarla aydınlatılıyor. Ortaya ise muhteşem bir görüntü çıkıyor.
1940 yılına kadar bilinmeyen mağara 1.Dünya Savaşında Japon birliklerinden kaçan mültecilerin sığınmasıyla keşfedilmiş. Günümüzde Guilin bölgesinin en fazla turist çeken yerlerinden biri.

Batu Mağaraları - Malezya 
Hindular için kutsal bir ibadet yeri olan Batu Mağarası dünyanın en büyük mağara tapınağı. Deniz seviyesinden yaklaşık 100 metre yüksekte, 400 milyon yaşındaki dik kireç taşı kayalıklarının içerisindeki mağara Temple Cave, Dark Cave ve Art Gallery Cave olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.
Dünyanın en büyük heykeli olan 43 metre yüksekliğindeki Lord Murugan heykeli, Batu Mağarası'nın önünde yer alıyor. 2006 yılında çelik sütunlar üzerine yapılan heykel betondan yapılmış ve altınla boyanmış.

Mavi Mağara - Hırvatistan 
6 metre derinliğinde ve 6 metre yüksekliğindeki mağaraya  teknelerle girilebiliyor. Mavi Mağara'yı gezzmek için en uygun saat öğlen 11 ile 12 arası. Çünkü bu saatlerde güneş ışınları suya vuruyor ve mağaranın içi parlak mavi bir ışıkla doluyor.

Vatnajökull Mağarası - İzlanda 
İzlanda'nın en büyük buzulu olan Vatnajökull aynı zamanda Avrupa'nın da hacimsel anlamda en büyük buzulu. Vatnajökull Mağarası İzlanda'nın yüz ölçümünün %8'ini kapsıyor. Roger Moore'un oynadığı 1985 tarihli James Bond filminde de Vatnajökull Buzulu'nun görüntülenmesi turistlerin burayı daha çok tercih etmesini sağlamış.

Devetashka Mağarası - Bulgaristan 
Yazılı kanıtlara göre Devetashka Mağarası'nı 1877 yılında İngiliz Gezgin J.Baker keşfetmiş. Bir zamanlar Bulgaristan ordusu tarafından gizli bir askeri üs olarak kullanılan mağara 1996 yılında turistik bir mekan haline gelmiş. Günümüzde Bulgaristan'ın en popüler turistik mekanlarından.

Son Doong Mağarası - Vietnam 
Vietnam’daki Son Doong Mağarası dünyanın en büyük mağarasıdır. Yaklaşık 9 metre uzunluğundaki bu dev mağaranın içinde balta girmemiş bir orman, bir de nehir var. Yapılan hesaplamalara göre, mağaranın içine 40 katlı bir gökdelen sığdırmak mümkün.