En büyük mutfak fuarına Türkiye'den yoğun ilgi

Almanya pazarında 2017 yılında yüzde 10 büyüyerek beşinci büyük tedarikçi olmayı hedefleyen Türk ev ve mutfak eşyaları ihracatçıları dünyanın en büyük sektör fuarı olan Ambiente Fuarı’na 140 firma ile katıldı.,


Almanya’nın 2017 yılında beşinci büyük tedarikçisi olmayı hedeflediklerine işaret eden İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Rıdvan Mertöz, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Mutfak sektörü 2016 yılında Almanya’ya 344 Milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiş durumda. Almanya’nın 2016 yılında gerçekleştirdiği ev ve mutfak ekipmanları ithalatında 8’nci sırada yer alıyoruz. Almanya’ya mutfak sektörü olarak ihracat hedefimiz, 2017 yılında ihracatımızı yüzde 10 artırarak, Almanya’nın ithalatında ilk 5 ülke arasına girmek. Ambiente Fuarı’na Türk mutfak sektörü olarak 140 firma ile çıkarma yapmış bulunuyoruz. Ülke olarak Almanya’nın mutfak ithalatından aldığımız pay gerçekten potansiyelimizin çok altında. Rakip ülkelere göre kalitede de çok daha iyi bir seviyedeyiz ve coğrafi olarak Avrupa’ya yakın olduğumuz gibi fiyatlarımız da Avrupa’da rekabet edecek düzeyde. Tasarıma verdiğimiz önemle de rakiplerimizden ayrılacağımızı düşünüyorum. Gerçekleştirdiğimiz tasarım yarışmaları ve teknoloji okullarımız ile bu hedefe bir adım daha yaklaştık. Endüstriyel tasarım yarışmaları ile gerek Türkiye gerekse yurt dışındaki üretici firmalara üretime hazır projeler sunulmaya devam ediliyor.”

İhracatın yüzde 54'ü Avrupa'ya

Türk mutfak sektörü olarak dünyada söz sahibi olduklarını bildiren İDDMİB Mutfak Komitesi Başkanı Tahsin Öztiryaki, şöyle konuştu:

“Sektör olarak markalaşmayı tamamlamış ve global oyuncularla rekabet eder konumdayız. Mutfak ihracatçıları olarak geldiğimiz bu nokta ülkemize de döviz olarak dönüyor ve cari açığın kapanmasına çok ciddi bir katkı sağlıyoruz. 2015 yılı itibariyle sektörümüz 1,7 milyar dolar ithalat gerçekleştirirken yaklaşık 4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2016 yılı rakamlarına göre sektörümüzde dünyanın altıncı büyük ihracatçısı konumundayız. Gerçekleştirdiğimiz ihracatın 2,2 milyar doları sadece Avrupa birliği ülkelerine. Ana pazarımızın Avrupa olması ürün kalitemizin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi. Sektör olarak ürünlermızın yüzde 54’ünü sadece Avrupa pazarına yapıyoruz. Mutfak sektörü olarak son 5 yılda yaklaşık yıllık yüzde 6’lara yaklaşan bir büyüme hızına sahibiz. Dünyada yaşanan ekonomik ve siyasal sıkıntılara rağmen yılda ortalama yüzde 6 büyüyor oluşumuz gelecek adına umut verici.”

Hüriyet