İş dünyasının eğlenceli yemek yarışması Ofisten Mutfağa başlıyor

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve iş dünyasındaki rekabeti yemek keyfine dönüştüren Ofisten Mutfağa 20 Şubat 2017 tarihinde başlıyor.


İş dünyasının profesyonelleri, Ofisten Mutfağa ile mutfak mesaisine başlıyor. Türkiye’de şirketiçi iletişime yeni bir boyut kazandıran “Ofisten Mutfağa” yarışması, çalışan motivasyonunu artırmayı, yaratıcı bir rekabet ortamında eğlenmeyi ve takım ruhunu yükseltmeyi hedefleyen tüm şirketlerin katılımına açık…

Bu yıl yaratıcılık yarışıyor

Katılan firmaların oluşturduğu ekipler arasındaki yarışmalar, 20.21,27, 28 Şubat ve 1 Mart  2017 tarihlerinde Zorlu Eataly Mutfak Atölyesi’nde gerçekleştirilecek. Her eleme turunda dört veya beş şirketin yarışacağı Ofisten Mutfağa Yarışması'nda; şirket ekiplerine verilen sürpriz bir kutudan çıkan malzemelerle yarışmacıların başlangıç, ana yemek ve tatlıdan oluşan menü hazırlamaları bekleniyor.

Bu yıl Arçelik, Bilim İlaç, Borusan EnBW Enerji, Yemeksepeti, Ford, Flormar, Jotun, TÜPRAŞ, Ziylan, Ravago, Peakup, MGC Legal, Cisco, IKSV, Eksay Denizcilik, USB Pharma Türkiye, Brown Forman ve benzeri birçok şirketin katılım gösterdiği yarışmada, jüri tarafından belirlenen puanlama kriterlerine göree en yüksek puanı alan dört şirket 6 Mart 2017 tarihinde finalist olacak. Finalde yarışan ekipler ise 17 Mart 2016 tarihinde CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul’da gerçekleşectirilecek rende ödüllendirilecek.

Moderatörlüğünü, ünlü radyo-TV program yapımcısı ve sunucusu Mert Ruscuklu’nun yapacağı yarışmada, birinci olan ekip, büyük ödül olarak Amsterdam seyahati ve Taste Of Amsterdam Festival’e katılma şansı elde edecek. Birinci olan ekip, eğlencenin merkezi Amsterdam’ın yaratıcı mutfağının tadını çıkarıp, gustolara yakışır bir tatil geçirecekler.

Yemek ustaları değerlendirecek

Yarışmada şirket ekiplerinin hazırladığı menüleri, alanının usta isimlerinden oluşan bir jüri değerlendirecek. Eataly Executive Şefi Claudio Chinali, Şef & Gastronom & Yazar Semi Lichy ve Şef & Gastronom Rudolf Van Nunen, Gram Sahibi ve Şefi Didem Şenol Tiryakioğlu ve Harbiyiyorum.com Kurucusu Salih Seçkin Sevinç’in jürileri arasında olduğu yarışmanın final etabında ünlü gurmelerinde olacağı jüri özel konukları da yer alacak. Jüri, ekip çalışması, menü uygulama, gıda güvenliği ve hijyen, zaman yönetimi, yaratıcılık, sunum, başlangıç, ana yemek, tatlı kategorilerinde değerlendirecek.

Yarışmalarla şirketler verimliliğini sürdürebilecek 

Ofisten Mutfağa Citibank, Astra Zeneca, Pirelli, Nestle, Abbott, Anadolubank, ING Bank, Jotun, Avea, Tüpraş, Netaş, İpsos KMG, TTNET, Turkcell, Ford, Microsoft, Doğuş Oto, Şişe Cam, Hürriyet, Eczacıbaşı, Ericsson, 3M, Vodafone, Cocacola, KPMG,Vestel, Bosch, Anadolu Sigorta, Finansbank, Alcatel lucent, Odeabank, Garanti, Beymen, Vestel, gibi büyük şirketlerin yoğun ilgi ve katılım gösterdiği “Ofisten Sahneye” yarışmasını 7 yıldır başarıyla gerçekleştiren HY Tanıtım’ın projesi…

HY Tanıtım Kurucusu Hakan Yanar, kurumsal firmaların çalışanlarına yönelik çalışmalarla firmaların kolektif bilincini yaratmayı, yaratıcılığı teşvik etmeyi ve takım ruhunu ateşleyerek firmaların verimliliklerinde sürdürebilirliklerini desteklemeyi hedefliyor. Yaratıcı bir rekabet ortamında eğlenceyi sağlayan “Ofisten Mutfağa” ve “Ofisten Sahneye” yarışmaları, çalışanların ortak karar verme ve insiyatif kullanma becerilerini geliştirdikleri gibi aralarında “Biz” kültürünü de güçlendiriyor.

http://ofistenmutfaga.com/