Kapadokya'da balondan düşen turist öldü

Nevşehir Kapadokya'da bu sabah meydana gelen balon kazasında Danimarkalı turist 54 yaşındaki Jensen Benny Karl yaşamını yitirdi.

Yöredeki ilk şirketlerinden Kaya Balloons'a ait sıcak hava balona bu sabah erken saatlerde çoğu turist 20 müşteriyle Kapadrokya turu için havalandı. Saat 08.30 sıralarında turu tamamlayan pilot, Göreme beldesi Karadağ'na inişe geçti. Hava koşullarının da etkisiyle sert bir şekilde inen balondakilerden Jensen Benny Karl bir anlık dalgınlıkla balondaki tutunma yerlerini bıraktığı için sepetten düştü.

Başını kayaya çarpan ve vücudunda kırıklar olan Jensen Benny Karl'a, ihbar üzerine gelen 112 Acil ekibi ilk müdahaleyi gerçekleştirdi. Ambulansla hemen Özel Kapadokya Hastanesi'ne kaldırılan Danimarkalı turist Jensen Benny Karl, doktorların tüm çabasına karşın yaşamını yitirdi.

Başhekimden açıklama geldi


Özel Kapadokya Hastanesi Başhekimi Dr. Fatih Yakut, Jessen’in kaza sırasında vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar ve akciğerinde zedelenme olduğunu, hastanede 45 dakika müdahale edildiğini, ancak kurtarılamadığını ifade etti.

Bakanlık açıklama yayınladı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın konuya ilişkin açıklamasında, kazanın şiddetli rüzgar nedeniyle meydana geldiği belirtildi. Açıklamada, "Balonunun şiddetli rüzgar sebebiyle yere sert bir iniş yapması sonucunda Danimarka uyruklu bir yolcu balondan düşerek ağır yaralanmış, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir" denildi.

Kaza sırasında yolcunun güvenlik kurallarına uyması için uyarıldığı bildirilen açıklamada "Ancak yolcunun kurallara uymaması nedeniyle sert iniş sırasında balondan düştüğü öğrenilmiştir. Pilotun kalp krizi geçirmesi nedeniyle balonun düştüğü iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır" ifadesine yer verildi.

Bu arada Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu ekipleri de olayı araştırmak üzere Kapadokya'ya gitti.