Kapıda vizenin kaldırılması acenteleri vurdu

Yunan adalarına girişte kapıda vize uygulamasının kaldırılması, turizm acentelerini endişelendirdi. 


Adalara çalışan turizmciler göçmen krizi nedeniyle zaten işlerinin düşük olduğunu, bu kararla daha da düşeceğini ifade etti.

Avrupa Birliği (AB), Yunanistan'a bağlı adalar için uyguladığı kapıda vize uygulamasını bir kaç hafta önce yasakladı. Karar Türk seyahat acentelerini büyük bir maddi kayıpla yüzyüze bıraktı.

Seyahat acenteleri kapı vizesinin kaldırılmasıyla yüzde yolcu sayısının 50 oranında yolcu düşeceğini, Yunanistan makamlarının bunu ortadan kaldırabilmeleri için konsolosluklarındaki teknik ekip ve ekipmanlarının sayısını artırarak Shengen vizesi işlemlerini çabuklaştırmasını istedi.

"Kaybımız iyice artacak"

AB tarafından Yunanistan’ın adalarına yönelik kapıda vize uygulamasının kaldırılmasıyla sektör olarak müşteri oranında yüzde 50 ile 60 civarında bir düşüş olacağını kaydeden Kaplan, şunları söyledi:
“Bu durum hem bizim, hem de bu sektörden ekmek yiyenler için çok büyük bir kayıp. Zaten Yunan adalarında göçmenler sebebiyle ciddi bir darbe yemiştik. Üzerine bir de bu gelince iyice kaybımız olacak. Bu yüzden de sınır kapısının olduğu yerlerde Yunanistan makamlarınca Shengen vizeleri işlemleri için vize ofisleri kurularak en azından vize işlemlerinin daha çabuk olması sağlanmalıdır.”

Ayvalık’tan Yunanistan’ın Midilli Adası’na feribotlarla seferler düzenleyen Jale Turizm'in sahibi Ahmet Jale de kapıda vizeye 2012 yılından bu yana özellikle Türk vatandaşların rağbet ettiğini bildirdi ve şöyle konuştu:

“Dört yıldan bu yana bu kolay vize ile binlerce Türk vatandaşı Yunanistan’ın Ege’deki adalarını gezip görme şansını yakalamıştı. Ama bu yıl AB Parlamentosu bu uygulamayı yasakladı. Oysa kapıda vize uygulaması halkımızın bu adalara gidebilmesinin önünü açıyordu.”
Gazeteler