Köyceğiz'de sakin kent çalıştayı

Türkiye'nin 15'inci sakin kenti olması için başvurulan Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde, Cittaslow Köyceğiz başlıklı bir çalıştay düzenlendi.


Kulak Mesire Alanı'nda gerçekleştirilen toplantıda, sakin kent unvanının kazanılması için gerekli ölçütler ve ünvanın ilçeye katacağı değerler ele alındı.

Çalıştayla ilgili olarak bilgi veren Cittaslow Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Barkan, Cittaslow'un kendi kendini anlatması sürecini başlatmaya çalıştıklarını açıkladı.

Köyceğiz'in Cittaslow'un elde edilen sonuçlar ve insanları mutlu etme becerisiyle kendi kendini anlatacağını belirten Barkan, "Köyceğiz'in aslında birçok yönüyle kendiyle uyumlu bir sakinliği var. Bu sakinlikten de üretkenliği sağlayabiliyor. Ama bazı noktalarda ufak tefek katkılara ihtiyaç olabilir. Bunları da biz Cittaslow Türkiye olarak vermeye çalışacağız." dedi.

Barkan, Cittaslow'un Köyceğiz'e çok yakıştığını, mutlu insanların mutluluğunu sürdürülebilir hale getirmek için bir kapı aralamaya çalıştıklarını dile getirdi. Çalışmanın sonuçlarını da paylaşacaklarını kaydeden Barkan, "Türkiye genelinde Köyceğiz gibi yani yöreye özgü kültürel, sosyal özellikleri olan 14 belde bulunuyor. Dünya turizminde düşüş yaşanırken, sakin şehirlerde artış var." diye konuştu.

"Sakin kent kavramını kendiliğinden elde etti"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Alkan da Köyceğiz'in, bakanlıkça belirlenen 16 özel çevre koruma bölgesinden birisi olduğunu dile getirdi.

Köyceğiz'de Cittaslow kapsamında teknik bir gezi gerçekleştirdiklerini belirten Alkan, şöyle konuştu:

"Bu bölgede bugüne kadar yaptığımız birçok yatırım var. Ortak yaptığımız projeler var. Köyceğiz'de Cittaslow Projesi'ni desteklediğimizi, elimizden geleni yapacağımızı ifade etmek için burada bulunuyoruz. Köyceğiz sakin kent kavramını kendiliğinden elde etmiş bir bölge. Bunun tescilinin alınması için yapılan çalışmalara da katkı sunmak istiyoruz."

Köyceğiz Belediyesi Cittaslow Koordinatörü Halil Karanfiloğlu, Köyceğiz'in Cittaslow felsefesine uygun olduğunu hissettiklerini ve uluslararası düzeydeki belediyeler birliğine katılmak istediklerini belirterek, 2017 yılı içerisinde "Cittaslow Köyceğiz" olarak anılmak istediklerini söyledi.

Daha sonra çalıştaya katılanlara Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale ve Köyceğiz Belediye Başkan Vekili Muhammet Sül, yöreye özgü, bal, kekik ve çamurdan oluşan birer hediye paketi verdi.