Sakin kent Eğirdir şimdi daha çok turist çekecek

Isparta'nın Eğirdir ilçesi, bir süre önce kazandığı sakin kent unvanıyla turist sayısını artırmayı hedefliyor.


Adını Türkiye'nin dördüncü büyük  gölünden adını alan ve eşsiz manzaraları, plajları, adaları ve kamp alanlarıyla ilgi çeken Eğirdir, kazandığı sakin kent unvanıyla turist sayısını artırmayı hedefliyor.

Isparta'nın 12 ilçesinden biri olan ve ilk yerleşim tarihi Milat'tan önce 4. yüzyıla kadar dayanan Eğirdir, tarih boyunca birçok devlet ve beyliğin merkezi oldu. Birçok tarihi eserin yer alduğı Eğirdir, doğal güzellikleriyle de dikkatleri çekiyor.

Eğirdir'i Göller Bölgesi'nde ayrıcalıklı bir yere taşıyan kuşkusuz ismini aldığı Eğirdir Gölü. Türkiye'nin dördüncü büyük gölü olan Eğirdir Yedi Renkli Göl olarak da adlandırılıyor. Bu adlandırma gün içinde rüzgar ve ışık nedeniyle gölün suyunun mavi ve yeşilin farklı tonlarına bürünmesinden kaynaklanıyor.

Gölün içine doğru uzanan Can ve Yeşil adaları ise manzaraya eşsiz bir güzellik katıyor. Milat'tan önce 4. yüzyılın başında Lidya Kralı Krezus tarafından yaptırılan Eğirdir Kalesi ve yangın geçirdikten sonra 200 yıl önce tekrar yapılan bir kilisenin de olduğu adalar, balık restoranları ve kamp alanlarıyla ziyaretçi çekiyor.


Gölde yazın yüzüyor kışın yürüyorlar

Yüzmeye elverişli olan ve çevresinde çok sayıda plajın yer aldığı, özellikle yaz aylarında serinlemek isteyenlerin gözdesi olan gölün sığ kısımları kışın soğuk günlerinde donuyor. Buzlarla kaplı göl yüzeyi görenlere farklı bir güzellik sunuyor.

Akpınar köyündeki seyir terası ise gece ve gündüz ayrı güzelliği olan ilçeyi yukarıdan görmek isteyenlerin anı fotoğrafı çektirmek isteyenlerin fiedebileceği uygun yerler. Tüm bu güzellikleriyle yılda yaklaşık 40 bin kişinin gezdiği Eğirdir, başvurunun kabul edilmesiyle birlikte Türkiye'nin 12. sakin kenti oldu.

Dünya