Trabzon geleceğin turizmde olduğuna inanıyor

Trabzonlular şimdilerde turizmin kent ekonomisine önemli katkı sağlayacağı bekleyişinde. Bu bekleyişe dayalı olarak inşaat sektörü canlı. Yeni oteller açılıyor.


Arapların gelmesi ile ekonomide gelişmenin hızlanacağına inananlar var.

Dünya gazetesi yazarlarından Tevfik GÜNGÖR "Trabzon’da turizm öne çıkıyor" başlıklı yazısında konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

(1) Trabzon’da sanayi yok. (2) Ekonomiyi fındık parasıyla gurbetçi parası döndürüyor. (3) Yeni ümit, turizmin canlanması. Arapların konut satın alması. (4) 500 Arap konut alınca fiyatlar tırmanışa geçmiş. Dağda taşta yeni konutlar yapılıyor. Konut stoku büyümüş.

Çayın yüzde 29’u, fındığın yüzde 15’i Trabzon’da üretiliyor. Trabzon, Karadeniz’in ticaret ve ihracat merkezi.

Hayvancılık ve hayvan ürünleri üretiminde büyük gerileme var. Ekonomide yavaşlama, sınır ötesi çatışmalar, içeride terör belası, evet-hayır tartışmasından söz ediyoruz. Anadolu’da ekonomi, bütün bunlara ve belli sorunlara rağmen, canlılığını koruyor.

Esnaf durgunluktan, gençler işsizlikten, insanlar pahalılıktan yakınıyor, ama sokaklarda aç ve çıplak dolanan yok. Alışveriş eskisi kadar canlı değil, üretim artmıyor, kapanan işyerleri var, ama ekonominin “çöktüğü” söylenemez. Çarklar yavaş olsa da dönüyor. Fındık alanlarında ağaçların yenilenmesi ve böylece verimin yükseltilmesi, kalitenin iyileştirilmesi güncel konu.

Teknik Üniversite Trabzon için büyük bir değer. Öğrencilerin şehir ekonomisine katkısının yanında, üniversite öğretim üyelerinin bilgi ve deneyimlerinin üretime katkısının artırılması, Trabzon’un gelişmesini hızlandıracak.

Şehirlerde yollar, binalar, ekonomi tabii ki önemli. Ama hepsinin üzerinde önem taşıyan şehirlerin yaşam kalitesinin iyileştirilmesi. Yaşam kalitesi, iyi yetişmiş, donanımlı insanları şehirlere çekiyor.

Yaşam kalitesinin düşük olduğu şehirlerden iyi yetişmiş, donanımlı insanlar ve sermaye kaçıyor.

Şehirlerde sanat ve kültür etkinlikleri, uluslararası standartta lokanta ve eğlence yerleri, şehrin temizliği, düzeni, tarihi ve turistik alanların düzeni yaşam kalitesini yukarıya itiyor.

Turizm sadece güzel oteller açmakla gelişemiyor. O otellerde konaklayacaklar gün boyu ilgilerini çekecek yerleri gezmek, görmek istiyor. Turist yaşam için para harcayacak ki şehir ekonomisi turizmden yararlansın. Turizm şehir ekonomisine katkı sağlasın.