Ülkelerin huzur ve güvenlik düzeyleri belirlendi

Ekonomi ve Barış Enstitüsü, ülkelerin huzur ve güvenlik seviyelerini değerlendirdiği raporunu açıkladı. Rapora göre 163 ülkenin oluşturduğu listede Türkiye 143. sırada yer aldı.


2016 yılının değerlendirildiği raporda, dünyada herhangi bir çatışma veya savaşta yer almayan sadece on ülke var. Listenin sonunda iç savaşın devam ettiği Suriye yer alırken, dünyanın en huzurlu ülkesi ise İzlanda oldu.


Türkiye’nin listede son sıralarda yer almasının en büyük nedeni, kuşkusuz geçen yıl meydana gelen terör olayları oldu. Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, terör olayları ile ilgili olarak bir basın araştırması gerçekleştirdi.

Araştırmaya göre geride kalan yıl medyaya yansıyan 16 terör saldırısı meydana geldi. Türkiye için iyi geçmeyen 2016 yılında, yazılı basına yansıyan haberlerde terör manşeti hiç eksik olmadı. Geçen yıl içerisinde terör konulu 542 bin 39 haberin yayınlandığı tespit edildi. 2016 yılında 16 terör saldırısının yanısıra bir de darbe atlatan Türkiye’de en çok terör olayları ve darbe girişimi konuşuldu.