World Tourism Forum’da gastronomi turizmi konuşuldu

Gastronomi Turizmi Derneği, 16-18 Şubat 2017 tarihinde ICC Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen World Tourism Forum kapsamında düzenlediği panelde gastronomi turizminin önemine dikkat çekti.

World Tourism Forum’un gastronomi ile ilgili tek paneli olan oturum 17 şubatta KempinksiHall 2’de saat 14:00’de gerçekleşti. Katılımcıların ilgiyle izlediği panelin moderatörlüğünü Gastronomi Turizmi Derneği Başkan Yardımcısı Ömer kartın yürüttü.

World Tourism Forum kapsamında, Gastronomi Turizmi Derneği’nin düzenlediği panelin konuşmacıları Nicole Restaurant'ın Sahibi Chef Aylin Yazıcıoğlu, Gazeteci, Gastronomi Turizmi Uzmanı Andiamo Travel Sahibi Cem Polatoğlu ve Brand Travel'ın Sahibi, Gastronomi Turizmcisi Chef  Metin Süerkan’dı.

Panelde; Ömer Kartın, gastronomi turizmiyle ilgili olarak daha fazla adım atılması gerektiğini ifade etti ve Gastronomi Turizmi Derneği’nin en önemli turizm çeşitlerinden biri olduğuna inandıkları gastronomi turizminin yaygınlaşması ve bir ülke politikası haline gelebilmesi için faaliyet gösterdiklerinin altını çizdi. Bu alanda en etkili kurum ve kuruluşları harekete geçirmeye başladıklarına değinen Kartın, altı ay gibi kısa bir sürede 100 üyeye ulaştıklarını, ayrıca dernek olarak düzenledikleri etkinlik ve konferanslar sayesinde binlerce kişiye ulaşarak gastronomi turizminin önemini anlattıklarını kaydetti.

Şef  Metin Süerkan, her ilin tıpkı Gaziantep’te olduğu gibi, başlangıçta kendi yörelerine ait bir ya da iki ürün belirleyerek markalaşma serüvenine başlayabileceklerini ve bu sayede her bir ilin marka kent olabilme yolunda önemli bir adım atmalarının mümkün olduğunu söyledi Süerkan, ayrıca her ilin kendi lezzetlerine sahip çıkması gerektiğinin öneminden söz etti.

Şef Aylin Yazıcıoğlu de lezzetlerimizi iyi tanımadığımızı, restoran ve yemek seçimlerimizde trendlere göre hareket ettiğimizi, bir dönem sevdiğimiz bir yiyecekten kısa bir süre sonra uzak durarak ya da sağlıksız olduğunu savunarak kulaktan dolma bilgilerle sevdiğimizden yiyeceklerden uzak durduğumuzu belirtti. Yazıcıoğlu "Öncelikle kendimiz araştırarak bir mekana gitmeli ve mutfağımıza aldığımız ürünlerin seçiminde ise yine kendimiz araştırarak seçimler yapmalıyız," şeklinde konuştu.

Gazeteci, Gastronomi Turizmcisi Cem Polatoğlu da ICC Kongre Merkezi’nde World Tourism Forum kapsamında düzenlenen Gastronomi Turizmi konulu panelin konuşmacıları arasındaydı.

Turizm sektörü ile ilgili olarak iyileştirilmesi gereken konuların önemine işaret eden Polatoğlu, tıpkı Japonya’da olduğu gibi tatil günlerinin bölgelere göre belirlenmesi gerektiğini, böylece turizmin 12 aya yayılabileceğinin mümkün olduğunu söyledi.

gastronomiturizmidernegi.com.tr