2019 Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya gezisinde imzalanan bir anlaşmayla 2019 Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı olarak ilan edildi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre Türkiye ile Rusya, kültürel ilişkilerde yeni bir döneme giriyor. Moskova'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in başkanlığında düzenlenen Türkiye-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısında imzalanan anlaşmayla 2019 iki ülke arasında karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olarak ilan edildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Vladimir Medinsky'nin imzaladığı anlaşma kapsamında, 2019 boyunca iki ülkede edebiyat alanında konferanslar, sergiler, konserler, sinema, tiyatro, opera, bale gibi kültürel faaliyetler gerçekleştirilecek. Geleneksel sanatların yanı sıra iki ülkenin çağdaş sanatlarının karşılıklı tanınmasını sağlayacak olan sergiler düzenlenecek.

Türk ve Rus televizyonları işbirliği edecek

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Moskova gezisinden önce Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in Uluslararası Kültür İşbirliği Özel Temsilcisi Mihail Shydkoy'u İstanbul'da kabul etmiş, anlaşmayla ilgili detayları konuşmuştu. Bakanlık yetkilileri görüşmede Türk ve Rus televizyonları arasında ortak projeler gerçekleştirilmesi ve program alışverişinin de kararlaştırıldığını açıkladı.

Gazeteler