AB kapıda vize uygulamasını uzatıyor

Yunanistan Dışişleri Bakan Vekil Katrougalos, Ege'deki Yunan adalarına girerken kapıda vize alınabilmesini sağlayan uygulamanın bir yıl daha uzatılacağını açıkladı.


Avrupa İşlerinden Sorumlu Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos, Yunan adalarına girerken kapıda vize alınabilmesini sağlayan uygulamanın bir yıl daha uzatılacağını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak hükümetin çaba gösterdiğini kaydeden Yunanistan'ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan VekiliYorgos Katrougalos,  şöyle konuştu:

"En sonunda çalışmalarımız ürün verdi, AB Komisyonunun Göçten Sorumlu üyesi Dimitris Avramopulos dün Brüksel'de söz konusu adaların belediye başkanlarına 'kapıda vize' uygulamasının bir yıl daha uzatıldığını söyledi."

Yorgos Katrougalos, Avrupa Komisyonundan konuya ilişkin resmi yanıtın gelecek günlerde Atina'ya iletileceğini ifade etti.

2012 yılından bu yana nisan-ekim ayları arasında geçerli olan uygulama Midilli, Sakız, Rodos, İstanköy, Sömbeki, Sisam ve Meis adaları için Türk turistlerin adalara seyahatlerinde limanda vize verilerek önemli bir kolaylık sağlıyor.

Cumhuriyet