Accor ile Rixos ortaklığı görüşüyor

Fettah Tamince, Fransa merkezli uluslararası otel zinciri Accor Grup’la ortaklık görüşmeleri için masada. 


20 ünlü markaya sahip Accor’la yapılacak anlaşmanın Berlin Turizm Fuarı’nda açıklanması bekleniyor. Accor’un resort yatırımlarında Rixos markasını kullanmak istediği belirtiliyor.

Fettah Tamince 2000’lerin başında turizm sektöründe hızla büyüyen bir işadamıydı. Şirketi Sembol İnşaat, Kazakistan’da başlattığı yatırımlardan sonra Rusya, Ukrayna, Hırvatistan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yayılarak bugün uluslararası bir inşaat şirketi oldu.

Tamince’nin Türkiye’de tanınması ise turizm sektörü ile başladı. Rixos markası ile açtığı otellerle bu sektörde hatırı sayılır bir yer edindi. Bu büyümede siyasi ilişkilerinin etkili olup olmadığı tartışması ise hiç eksik olmadı.

Değeri 3 milyar dolar

Çünkü Fettah Tamince 17-25 Aralık'tan önce Fethullah Gülen hareketine yakınlığını hiç saklamadı. Ancak bu hareketten zarar gördüğünü de açıklayarak ayrılması da kamuoyunun gözü önünde gerçekleşti. Tamince, bir süredir sessiz.

Türkiye’deki yatırımları giderek azalan Tamince’nin otel sayısı 11’den 8’e düşmüş durumda. İki yıl önce 1,3 milyar dolar bedelle ihalesini aldığı ve kapsamında 7 otel ve rezidanslar olan Haliç Dönüşüm Projesi ise çevre etki değerleme raporunun çıkmasına rağmen hala başlayamadı.

Hürriyet'ten Jale Öztürk'ün bildirdiğine göre bugünlerde önemli bir ortaklığın peşinde olan Tamince bir süre önce “Tüm dünyada 3 milyar dolarlık Rixos Otelleri var. Bunun yüzde 10’u bizim geri kalanını işletiyoruz,” demişti.

Berlin’de duyurulacak

Şimdi Tamince, Rixos otelleri için Türkiye’de Mercure, Novotel ve İbis markalarıyla yer alan ve şehir otelciliğinde en önemli gruplardan Fransız Accor Grubu ile stratejik bir ortaklık için masada. Yine öğrendiğime göre bu ortaklık çarşamba günü Berlin’de başlayacak turizm sektörünün en önemli fuarı ITB’de duyurulacakmış.

Nasıl bir ortaklık olacağı henüz netleşmese de kulislerde şehir otelleriyle tanınan Accor Grubu’nun lüks resort yatırımlarını Rixos markası ile gerçekleştireceği söyleniyor. Çünkü kent otelciliğinde ortaklık iki grup için de anlamsız olur. Zaten Rixos’un şehir oteli olarak elinde sadece İstanbul ve Konya duruyor.