Ağaoğlu: Lüks otel olacaktı lüks otopark oldu

İstanbul'un  gözde arazilerinden olan Yeniköy'deki Carlton Otel arazisini Ali Ağaoğlu 2012 yılında satın almıştı. Araziyi lüks otel açmak için satın alan Ağaoğlu, İBB'ye isyan etti..


1986 yılında Carlton Oteli'nin yıkılması sonrasında Halis Toprak'a satılan Sait Halim Paşa Yalısı'nın bitişiğindeki Carlton arazisi sonraki yıllarda Toprak'ın borçları nedeniyle TMSF'ye geçmişti.

TMSF'nin 2007 yılında düzenlediği ihalede araziyi 70 milyon TL'lik teklif veren Yeniköy Turizm İşletmeleri A.Ş. alırken Ağaoğlu'nun sahibi olduğu Akdeniz İnşaat ve Turizm şirketi de sonrasında projeye ortak oldu. 2012 yılında ise 17 bin metrekarelik arazinin tamamı Ali Ağaoğlu'na geçmişti.

Ali Ağaoğlu, araziyi aldıktan sonra "Kentin değerli arsalarından biri olan arazide beş yıldızlı lüks bir şehir oteli yapacağız,” demişti. Arazinin İstanbul’un önde gelen değerli arzilerinden biri olduğunu ifade eden Ağaoğlu, metrekare fiyatının da 10 bin lirayı geçtiğini açıklamıştı.

"Kadir Bey’e sorun"

Uludağ'da basınla biraraya gelen Ali Ağaoğlu "Carlton Oteli arazisine İstanbul'un en lüks otelini yapacaktınız. Üzerinden beş yıl geçti. Şu anda otel yerine lüks araçların olduğu otopark görüyoruz. Otel projesi ne oldu," diye sorulması üzerine ruhsat ve engeller yüzünden iş yapamadıklarını ileri sürdü."O nu Kadir Bey’e sorun. başkan demiyorum bey diyorum. 2013’ten beri imzada bekliyor," dedi.

Otoparkın da bir arkadaşına ait olduğunu söyleyen Ağaoğlu, sözlerini "Oradaki otoparktan para almıyorum,” diye sürdürd.