Alanya'da hedef 1 milyon Rus turist ağırlamak

Alanya'da, bu yıl Türkiye'ye gelmesi beklenen yaklaşık 4 milyon Rus turistin 1 milyonunun ağırlanması hedefleniyor.


Alanyalı turizmciler, 2017 yılında Türkiye'ye gelmesi beklenen 4 milyon Rus turistin dörtte birini ağırlamayı hedefliyor.  Antalya'nın Alanya ilçesi 600'ün üzerinde otel, yaklaşık 200 bin yatakla 2017'ye hazırlık yapıyor. Turizm sezonuna, yurt dışında fuarlara katılarak hazırlanan Alanya'nın hedefi ise 2017'de 1 milyon Rus turisti ağırlamak.

Alanya Tanıtım Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu,  kasım ayından bu yana geçen dört aylık dönemde 21 fuara katıldıklarını söyledi.

Gittikleri fuarlarda o bölgenin ve ülkenin nabzını tuttuklarını kaydeden Dahaoğlu,"2016'ya oranla şubat ayına kadar olan değerlerde Romanya pazarında yüzde 17, Çek ve Slovak pazarında yüzde 12 artış var. 2016 yılında Rus pazarını kaybetmiştik ama şu anda çok ciddi bir artış var." dedi.

Türkiye'ye bu yıl yaklaşık 4 milyon Rus turistin gelmesinin beklediklerini açıklayan Dahaoğlu, bu turistlerden yaklaşık 1 milyonunu Alanya'da ağırlama hedeflerinin olduğunu bildirdi.

"Rus pazarında ciddi geri dönüş olacak"

Alanya Turistik işletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Sili, Rus pazarında 2016'ya göre ciddi bir geri dönüş olacağını bildirdi.

Rus turist sayısında geçmiş senelerin üzerine çıkılabileceğini ifade eden :Burhan Sili, Ukrayna ve İsrail pazarında da ciddi bir artışın söz konusu olduğunu bildirdi.

Tur operatörleri ile görüşmelerine göre bu yıl 3,5 milyonun üzerinde Rus turistin ülkeye gelmesinin beklendiğine işaret eden Sili, şöyle konuştu:              

"Bulunduğumuz coğrafya nedeniyle bir sıkıntı söz konusu. Ama Türkiye, kendi bekası, coğrafyası, ülkesi ve vatandaşı için doğrularını yapmak zorunda. Bu tarz olumsuzluklara rağmen ilerleyen dönemlerde bu pazarların normale döneceğini umuyorum."

Hürriyet