Almanya’da turizmcilerin 2017 No Turkey kampanyası

Dünyanın en büyük Turizm Fuarı (İTB 2017) Berlin’de 8 Mart’ta açılıyor. Türkiye turizminin en önemli aktörleri, oteller, seyahat acenteleri, Türk belediyeleri, aylar öncesinden bu fuar için hazırlanıyor. 


2016’da Almanya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında % 50 oranında bir azalma ve Rusların gelmeyişi Türk turizm ekonomisini dar bir boğaza sokmuştu. Rusya ile ilişkiler normalleşmeye giderken Türk turizminin belkemiğini oluşturan Almanca konuşan turistleri tekrar kazanmak için Türk turizm sektörü uzun bir süredir Berlin ITB 2017 Fuarı’nı bekliyordu.

Ancak Almanya ile Türkiye arasında referandum çerçevesinde son yaşanan gerginlikler ve Türk politikacıların iç politikaya yönelik, Almanya’yı faşistlik ve Nazilikle suçlayan söylemleri, Alman turizmcilerin (2017 NO TURKEY) kampanyası başlatmalarına neden oldu. Alman turizminin önde gelen isimlerinden eski TUİ Başkanı Karl Born, 2017’de Türk turizminin boykot edilmesi konusunun Berlin Fuarı’nın en önemli konusu olacağını söyledi. Türkiye’ye gidecek turistlerin Alman hükümetinin koruması dışında kalacağı belirtildi.

Alman ve Türk politikacılar arasındaki “Bu gerginliğin Alman turistler açısından uzun bir zaman sürmesi beklenen Türkiye’ye gitme baskısının daha güçlü oluşmasına neden olacağı ve sonunda bu gelişmeden en çok Türk turizminin yara alacağı aşikârdır” denildi.

Alman kamuoyunda gerçekleştirilen bir turizm anketinde (GfK-Studie) Kasım 2016’da Almanların % 42’si “Artık hiçbir zaman Türkiye’ye gitmeyeceğim” derken 2017’de bu oran % 8 artarak % 50 seviyesine yükselmiş durumda. Yani dünyada tatile en çok para harcayan ve en çok seyahat eden Alman milletinin % 50’si “Artık hiç Türkiye’ye gitmeyeceğim” diyor.

Hannover’den Ahmet Güler’in yazısına göre “Almanların Türk turizmini boykotu, ekonomisinin ve istihdamının önemli girdi kalemlerinden birisi turizm olan turizm sektörü için daha kötü bir haber olamazdı.”

Alman turizm gurusu, eski TUI Başkanı Karl Born, büyük Alman tur şirketlerinin Türkiye boykotu kampanyasına destek veremeyeceklerini ve müdahil olmayacaklarını belirtirken, şu anda iki ülke arasında yaşanan bu krizin ve bilhassa Türk politikacılarının, Almanlar hakkındaki negatif ifadelerinin Alman turistlerinin akıllardan silinmeyeceğini, Alman turistlerin uzun bir süre Türkiye’ye gelmeyeceğini ifade etti.

Türkiye aleyhindeki kampanyayı kimler düzenliyor

Türk turizminin Avrupa’da kalan tek temsilcisi olan Bentur’un sahibi Kadir Uğur, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya gönderdiği uzun mektubunda boykot kampanyası konusunda şunları söylüyor:

“Ocak ayında fuarlarda ortaya çıkan son durum, Almanya, Avusturya, Hollanda ve İsviçre’de halkın Türkiye’ye karşı boykot aktivitesinde olduğunu ortaya koydu. Bu boykotu yönlendirenler de hepimizin bildiği gibi Türkiye düşmanları... FETÖ, PKK örgütü mensupları dolayısıyla içlerine çöreklendikleri basın... Türkiye aleyhine çıkan yalan yanlış yazılara tekzip gönderilmemesi, pozitif yazıların hiç gündemde olmaması ve de maalesef Türk kökenli Almanya’da ve İsviçre’deki bazı milletvekili ve politikacıların Türkiye’yi hedef alan düşmanca açıklamaları.”

Yalçın Bayer / Hürriyet