Anadolu'yu dolaştı Türk mutfağını Almanya'ya taşıdı

Türkiye'de altı haneli, yoksul ama her şeyin taze yendiği bir köyde başlayan hayat öyküsünü Almanya'da başarılı bir öyküye dönüştüren Micheline yıldızlı Türk Aşçı Ali Güngörmüş yeni bir sürprizle gündemde.


Ali Güngörmüş, Tunceli'nin altı hanelik köyü Pago'dan 10 yaşında Almanya'ya ailesinin yanına geldi. Aylarca okul sıralarında hiç anlamadığı bir dilde dersleri dinledi. Aslında bir başarı öyküsü yaratabilmesi için önünde hiçbir imkanı yoktu. Okulu bitirdiğinde, aşçı mesleği öğrenmek istedi. Ailesi aşçılık kadın işi diye karşı çıktı. Ama şansı bir yerde yaver gitti.

Çıraklık mesleğine Münih'in tanınmış bir restoranında başladı. Tezgahtan yetişti. Hamburg'ta açtığı Le Canard restoranında 2006'da mantarlı döneriyle aşçıların generallik rütbesi olan Micheline yıldızını aldı. 2015'te Münih'te creme de la creme denilen elit tabakanın mekanı Fünf Höfe Pasajı'nda kendi köyünün adını verdiği Pageou (Pago) Restoranı, Gault Millau Rehberi'nce yılın restorancısı olarak seçildi. Alman televizyon kanallarında yemek programlarının tanınmış siması Ali Güngörmüş, bir sürprizle daha ortaya çıktı. Bir yıl boyunca Türkiye'yi dolaşıp Türk mutfağı üzerine bilgiler topladı. Bu bilgileri kendi gurme sanatıyla harmanladı. Almanca yazdığı ‘Meine Türkische Küche’ (Benim Türk Mutfağım) adlı kitabıyla Ali Güngörmüş, Alain Ducasse, Gordon Ramsay, Jamie Oliver gibi dünyanın ünlü aşçılarına hodri meydan dedi.

Köylü kadınların tarifi

Kitap, sadece çorbadan taze otlarla zenginleştirilmiş salata ve mezeye, ev yemeklerinden kebaplara ve balığa varıncaya kadar Türk mutfağının gurme yemek tariflerinden oluşmuyor. Aynı zamanda okuyucuyu Türkiye'ye, orijinal Türk mutfağına seyahate çıkarıyor. Keçi peynirli, pastırmalı mantı tarifini anlatırken, köyünde kadınların pazar günleri buluşup, bu yemeği nasıl hazırladığını, bezelye çorbasını tarif ederken, bu çorbayı köylerinde yetişen yaban bezelyesini toplayarak yaptıklarını ve aroma vermesi için içine bir dal taze nane koyduklarını anlatıyor. Kitapta her tariften önce kullanılan malzemeler hakkında, mezenin, ekmeğin Türk mutfağındaki önemi üzerine ilginç kısa bilgiler veriyor.