Antalya'da Nevruz hareketliliği

evruz Bayramı dolayısıyla İran'dan günde 20 uçağın indiği Antalya'da, İranlı turistler tarihi ve turistik yerlerda, alışveriş merkezlerinde yoğunluk oluşturdu.


Turizmcilerin yeni gözdesi İranlı turistler, Nevruz Bayramında Türkiye'yi tercih etti. Tebriz, Şiraz, İsfahan, Meşhed gibi  İran kentlerinden gelen turistler, aileleri ve arkadaş gruplarıyla alışveriş merkezlerini hareketlendirdi.

Antalya'daki alışveriş merkezleri ve otellerde, İranlıların kentten memnun ayrılması için özel programlar ve festivaller düzenlendi. Bazı alışveriş merkezleri de Farsça tanıtım afişleri hazırlayarak turistlere özel kampanyalar başlattı.

Tarihi ve turistik mekanların yanı sıra alışveriş merkezlerine giden İranlı turistler, ülkelerinde yakından görme fırsatı bulamadıkları Sepideh, Hossein Tohi, Kamran başta olmak üzere çok sayıda ünlünün konserine katılıyor. Ünlülerin imza törenlerinde de yer alan turistler, birlikte fotoğraf çektiriyor.

İranlılara yönelik özel etkinlikler düzenleyen MarkAntalya Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Ceyda Gamzeli, Orta Doğu'da kutlanan Nevruz Bayramı dolayısıyla çok sayıda turistin kente geldiğini bildirdi.

Turistlerin, alışveriş merkezlerini canlandırdığına dikkati çeken Gamzeli, düzenledikleri festivallerin büyük ilgi gördüğünü, bunun alışverişi de olumlu etkilediğini anlattı.

AVM'deki iş yerlerinin yüzde 50'sinin promosyon çalışması başlattığını bildiren Gamzeli, şöyle konuştu:

"15 gün boyunca hep birlikte Nevruz'u kutlayacağız. İranlı turistlerin gelişi, alışveriş merkezini canlandırdı. İranlı turistler yüksek satın alma gücüne sahip. Buraya da alışveriş odaklı geliyorlar ve Türk markalarını çok seviyorlar. 7 Nisana kadar hareketliliğin devam edeceğini tahmin ediyoruz."


"Nevruz Bayramı, sezona başlangıç oldu"

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Duran, İran pazarından sadece Nevruz döneminde 2015 yılında 30 bin, 2016 yılında ise 28 bin turist geldiğini bildirdi.

Nevruz Bayramı ile kente uçakların inmeye başladığını söyleyen Duran, şöyle konuştu:

"Turizm sezonunu İranlı turistlerle açıyoruz. Nevruz Bayramı sezona başlangıç oldu. Tahran'ın dışında, İran'daki şehirlerden uçuşlar anlamında hareketlilik var. İran'dan günlük ortalama 20 uçak geliyor. Yani günde 7 bin civarında yolcu geliyor."

Yoğunluğun daha da artacağına işaret eden Duran, Tahran'dan direkt uçuşlara izin verilmediğini ancak diğer şehirlerden uçakların gelebildiğini söyledi.

Tahran'dan direkt uçuşlara izin verilmesi halinde yoğunluğun artacağına dikkati çeken Duran, Antalya'da otel ve alışveriş merkezlerinin İranlı turistler için hazırlıklarını tamamladığını kaydetti.