Aral Gölü Havzası turizme açılacak

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in imzaladığı Aral Gölü Havzası'nın Geliştirilmesi Programı'na göre yörede 72 proje için yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirilecek.


Özbekistan hükümeti, sularının kuruması nedeniyle büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıya kalan Aral Gölü havzasında turizmi geliştirerek bölgeyi kalkındırmayı amaçlıyor.

Özbekistan Çalışma Bakanlığı Basın Ofisi'nin konuya ilişkin açıklamasına göre Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, "2017-2018'de Aral Gölü havzasının geliştirilmesi" programını imzaladı. Söz konusu program, 72 proje kapsamında yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırım öngörüyor.

Programın kapsamında; Aral Gölü'nün sularının çekildiği kıyıda yer alan Moynak ilçesindeki eski balık konserve fabrikasının devreye alınması, Moynak Sanayi Bölgesi'nin oluşturulması ve tarım ürünleri işleme alanında faaliyet yapacak 100'e yakın işletmeyle bin 340 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Bölgeye yatırım yapmak isteyen iş adamı ve işletmelere 1 Ocak 2027'ye kadar vergi imtiyazları tanınacağı, yeni iş yeri açmak isteyenlere ise boşta olan bina ve işletmelerde istihdam sağlama şartıyla ücretsiz kiralanacağı kaydedildi.

Program ayrıca, bölgede inşa edilecek Moynak City Center eğlence ve dinlenme tesislerinde Aral Gölü'ne özgü tuz ve çamurla tedavi merkezlerinin devreye alınmasını öngörüyor.

Özbekistan hükümetince bu yılın başında onaylanan 2017-2021'de Aral Gölü Havzasını kalkındırma Programı'na göre yörenin desteklenmesi için 2,6 milyar dolarlık kaynak ayrılması planlanıyor.

Dünya