Aydos Ormanı mesirelik olarak ilan edildi

İstanbul'un ünlü ormanı mesire alanı olarak ilan edildi, çeşitli tesisler inşa edilecek.


İstanbul’un yanıbaşındaki Aydos Ormanı’nda günübirlik tesislerin inşa edilebilmesi amacıyla imar planı değişikliğine gidildi.

Plana göre doğal orman alanına lokanta, büfe, kafeterya, soyunma kabinleri, tuvalet, gezi yolu, açık otopark gibi tesisler yapılacak.

Aydos Ormanı İstanbullularca İstanbul çiğdemi olarak adlandırılan İstanbulensis çiçeğinin açtığı tek yer olarak biliniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 1. Derece SİT olan Aydos Kalesi ve çevresi için hazırlanan imar planı değişikliği 21 Mart günü askıya çıkarıldı. Plan değişikliği, Sultanbeyli’deki Şalgamlı Devlet Ormanı’nda Aydos Kalesi’ni de içine alan yaklaşık 39.6 hektarlık alanı kapsıyor. Plan raporunda 1. Derece doğal ve kültürel SİT olarak tescilli Aydos Kalesi ve çevresindeki ormanların endemik bitki ve çiçek türlerine ev sahipliği ettiği belirtiliyor.

Raporda tarihi yarımada 

Plan değişikliğinin 2010 yılından beri süren Aydos Kalesi restorasyon çalışmalarının tamamlanma aşamasına gelmesi nedeniyle gerçekleştirildiği bildiriliyor.

Plan notlarının yer aldığı açıklama raporunda “Doğal orman içinde ve kolay erişilebilir konumdaki Aydos Kalesi çalışmalar tamamlandığında tarihi yarımadanın dışında kültür turizmine yönelen özellikle doğayı ve yeşili seven yerli ve yabancı turistin ziyaret edebileceği yeni bir tarihi alan olacak,” deniliyor.

Ormandı mesire alanı oldu

Aydos Kalesi’ndeki restorasyonun ardından çevre düzenlemesi gerçekleştirileceğinin ifade edildiği raporda, alanın orman arazisi olması nedeniyle kentin kullanımına sunulamadığı kaydedildi.

 Konuyla ilgili görüş bildiren İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, 1. Derece doğal sit olan ormanlık alana “B tipi mesire alanlarında” öngörülen yapıların ve uygulamaları yapılmasının mümkün olmadığını bildirdi.

Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü de  yörenin imar çalışmasına konu olamayacağını belirterek ormanın plan sınırının dışında bırakılmasını uygun buldu.