Baharı erken karşılayan rotalar

Soğuk bir kışın ardından baharı karşılamak için güzel bir yerlere kaçmak isteyenlerin dört gözle beklediği aylar geldi.  


Tam da bu mevsimde ülkemizde doğanın uyanışına tanıklık edeceğiniz öyle güzel yerler var ki... Türkiye'nin önde gelen uçak bileti sitelerinden Enuygun.com’un Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, ülkemizde baharı erken karşılayan yerleri sıraladı.

İşte bahara erken merhaba dedirtecek yerler:

Datça

Muhteşem deniziyle son yılların gözde tatil beldesi Datça'nın ilkbaharda badem ağaçlarının çiçekleriyle benzersiz bir atmosfere büründüğünü söyleyen Hacıbayramoğlu “Mart ayının başından itibaren Datça'da artık ağaçlar çiçek açmaya başlar. Özellikle badem ağaçları burayı tam anlamıyla beyaz bir cennete döndürür. Üstelik Mart sonu ya da Nisan başı gibi Datça'da konaklama da çok ucuz. Marmaris ve Datça'yı içine alan güzel bir program yapabilirsiniz” dedi.

Fethiye

Türkiye'nin en yeşil turizm bölgelerinden Fethiye'nin ilkbaharda benzersiz bir renk cümbüşüne büründüğünü söyleyen Hacıbayramoğlu,şöyle konuştu:

“Fethiye'de Nisan ayıyla birlikte deniz suyu da ısınmaya başlar. Bahar aylarında güneşli havalarda denize girilebilir. Sahilde uzun yürüyüşler yapıp, Saklıkent ve Ölüdeniz'i gezmenizi öneririz. Marina ve çevresinde güzel oteller var. Üstelik bu aylarda yaz aylarına göre fiyatlar da ucuz.”.

Kaş- Likya Yolu

Yürüyüş yapmayı, dalmayı, doğa sporlarını seviyorsanız Mart ve Nisan ayları için ilk akla gelen yerin Kaş olduğunu belirten Hacıbayramoğlu, gözde tatil cennetiyle ilgili şunları söyledi: ‘‘Dünyaca ünlü Likya Yolu Yürüyüşü için en ideal zamanlar Mart-Nisan ve Mayıs ayları. Likya Yolu parkurlarından birini seçin ya da dalış yapmayı seviyorsanız Akdeniz’in derinliklerine dalın. Dalmayı bilmiyorsanız bile Kaş'ta bulunan dalış okullarında öğrenebilirsiniz.’’

Anamur-Alanya

"Alanya-Anamur seçeneğini de değerlendirebilirsiniz," diyen Hacıbayramoğlu bu bölgeyi neden tercih etmeniz gerektiğini de şöyle açıkladı: “Güney kıyılarımız havaların erken ısınması sebebiyle baharı da erken yaşıyor, yağışlı bir güne denk düşmezseniz artık Nisan ayıyla birlikte gündüzleri sıcak havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Alanya turistik yörelerimizden biri. Konaklamak için seçenek çok. İster şehir merkezindeki 3-4 yıldızlı küçük otellerde kalın, isterseniz civardaki büyük 5 yıldızlı tatil köylerinde. Ama fırsatınız olursa mutlaka Antalya'dan Mersin'e doğru yol alın. Türkiye'nin en güzel manzaralı yolculuklarından biri olacaktır. En azından yaklaşık 2 saat süren Alanya-Anamur yolunu mutlaka görün. Anamur, dev palmiye ağaçlı yollarıyla sizi şaşırtabilir. Muzun cenneti Anamur'a artık Gazipaşa havalimanından ulaşmak da kolay. Üstelik buraya Nisan ayı için çok uygun fiyatlarla uçak bileti bulmak da mümkün.”

Şirince-Efes-İzmir

İzmir ve çevresinde de baharın tüm güzelliklerini görebileceğiniz üstelik de tarihi geziler yapabileceğiniz yerlerin çok olduğunu belirten Hacıbayramoğlu, “İzmir için birkaç farklı rota izleyebilirsiniz. Örneğin Efes, Şirince ve Meryem Ana Evi’ni içine alan bir program yapabilirsiniz. Tarihi yerleri yazın gezmek zorlayıcı olabilir. Oysa ki Nisan ayı böyle bir gezi için çok doğru bir dönem. Üstelik Şirince ve çevresinde yol boyunca açan kır çiçeklerini görme fırsatınız olacak. Gezi programına İzmir’in balıkçılarıyla ünlü şirin yeri Foça’yı da ekleyebilirsiniz” dedi.