"Nazi benzetmesi turizmi vurdu"

İstanbul Milletvekili Yarkadaş "Berlin'deki turizm fuarında standlarımız adeta sinek avladı. Almanlar Türkiye'ye küskün ve kırgın," dedi.


CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş "Tutarsız, maceracı ve ayakları yere basmayan dış politikanın sonuçları kendisini göstermeye başladı" ifadesini kullandı.

"Tehlikenin işareti"

Berlin Turizm Fuarı (ITB)'ndaki Türk standlarının fotoğraflarını gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Gördüğünüz üzere, standlarımızın tümü bomboş. Tek bir kişi bile Türkiye'nin tatil yörelerine ilgi göstermiyor" dedi.

"Kimse uğramıyor"

"Türkiye'yi ve özelde Antalya'yı tanıtan standlarımız, Berlin'de sinek avladı" diyen Yarkadaş şöyle konuştu:

"Bu fotoğrafları acente sahibi bir arkadaşım yolladı. Standlarımıza hiç ilgi olmadığı için, fuar bitmeden dönme kararı almışlar. Çünkü; tek bir rezervasyon yok... Belek'i, Side'yi merak edip soran yok... Bu gerçekten korkutucu bir tablo... Almanlar, Türkiye'ye kızgın ve küskün..."

"Yanlış politika yüzünden"

Recep Tayyip Erdoğan ile AKP'li bakanların izlediği dış politikanın başta turizm sektörünü vurduğunu söyleyen Yarkadaş,"Almanlara yönelik NAZİ benzetmesi, Alman halkında derin bir duygusal bir kırılma yaratmış", şeklinde konuştu.

Yarkadaş şunları söyledi:

"Çok değil, birkaç yıl önce, bırakın standlarımızdaki kuyruğu, Türkiye'nin kurduğu çay - kahve ikramı tezgahının önü bile dolar taşardı. Şimdi ücretsiz çay - kahve ikramına bile ilgi göstermiyorlar. Standlarımızda yaprak bile kıpırdamıyor."

"Yüzde 60 indirim var dönüp bakan yok"

Türk acente ve otel sahiplerinin Berlin Turizm Fuarı'ndan büyük bir hayal kırıklığı ile döndüklerini belirten Yarkadaş "Yüzde altmışa varan bir indirim uygulama kararı almalarına rağmen, herhangi bir hareketlilik yaratamadılar" dedi.

Almanlara yönelik Nazi benzetmesi yüzünden binlerce turistin rezervasyon yaptırmaktan vazgeçtiğini belirten Yarkadaş, "İç politikada bir kaç puan almak için söylenen sözler, büyük bir felaketin kapısını araladı" ifadesini kullandı.

"Demokrasi ve hukuk olmayınca"

AKP'nin referandum öncesi uyguladığı baskıcı ve yasakçı politikaların turistlerin tercihini etkilediğini belirten Yarkadaş, "Türkiye denilince akıllarına artık, deniz, kum, güneş değil; NAZİLER, tutuklanan gazeteciler ve hak ihlalleri geliyor. Bu da tercihlerini etkiliyor" dedi.

"Artık gelmiyorlar"

Tatillerini 20 - 30 yıldır Türkiye'de geçiren ailelerin bile tercihlerini değiştirdiğini belirten Yarkadaş, sözlerini "Acenteler, Türkiye için çok cazip fiyatlar sunmasına rağmen; nein danke yani hayır, teşekkürler' cevabını alıyorlar," diye sürdürdü.

AKP iktidarının yürüttüğü yanlış politikalar yüzünden ciddi bir turizm boykotu çağrısının yapıldığını belirten Yarkadaş "İktidar işin ciddiyetini anlamak ve kavramaktan uzak," tşekline konuştu.

"Anlamıyorlar"

İktidar temsilcilerinin dış politikadaki yanlışları gidermek ve ortamı yumuşatacak adımlar atmak yerine bildiğini okumaya devam ettiğini belirten CHP'li vekil, "Gayri ciddi tavır içindeler. Meselenin özünü anlamıyorlar. Hala Ebru yapıyor, cama üflüyor bunlarla turist çekebileceklerini sanıyorlar," dedi.

184 ülkeden 10 bin firmanın katıldığı Berlin Turizm Fuarı'nın en az ziyaretçiye sahip standlarının Türklere ait olduğunu belirten Yarkadaş, konuşmasına "İktidar bu tablonun hesabını vermek zorundadır. Türkiye turizm faciasıyla karşı karşıyadır. AKP bunun baş sorumlusudur," diye devam etti.

"Her yıl daha da düşüyor"

CHP'li Yarkadaş, fuara ve Alman turistlere ilişkin olarak şu bilgileri de verdi:

"Alman Seyahat Acenteleri Birliği’nin (DRV) verilerine göre 2015 yılında yaklaşık 5 milyon 600 bin Alman, tatilini Türkiye’de yaptı. Ancak bu sayı, son yıllarda cazip fiyatlara rağmen büyük bir düşüşe geçti. 2016 yılında tatilini Türkiye’de geçiren Almanların sayısı yüzde 40 oranında düştü.2017 yılının ilk üç ayında da bu düşüş yüzde 58 olarak kaydedildi. Terör saldırıları, 15 Temmuz darbe girişimi, OHAL ilanı, on binlerce kişinin tutuklanması, özellikle Türkiye’de ailece tatil yapmak isteyen Almanların tercihlerini olumsuz etkiledi. Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig de bunlara dikkati çekiyor. Fiebig, Almanya ve Türkiye arasında gazeteci Deniz Yücel’in tutuklanması ve Türk bakanların Almanya’daki referandum etkinliklerinin iptalleri ile oluşan son gerginliğin, turizm sektörünü daha da olumsuz etkilediğini söylüyor."

"Politik gerilim talebi etkiliyor"

AKP'nin Almanya ile yarattığı gerilimin turizm sektörüne olumsuz etkisinin artacağını kaydeden Yarkadaş şu ifadeleri kullandı:

"Aranan düşman bulundu ama"

"Her oylamadan önce bir düşman yaratan ve tabanını bu yolla bir arada tutan AKP'nin bu kez ezberi bozuldu. AKP, Türkiye’de düşman yaratamayınca, çareyi Almanya'da aradı ve Almanya ile kavgaya tutuştu. Kavganın bedelini ise turizm sektöründen ekmek yiyen on binlerce vatandaşımız ödüyor ve ödeyecek. AKP'nin Türkiye'ye bu kötülüğü yapmaya hakkı yok. Siz fuarda üç bin metre kare yer kiralasanız bile eğer demokrasiniz standınızla ters orantılıysa o masrafı boşuna yapmış oluyorsunuz."​