"Almanlar bizim için vazgeçilmez"

Berlin’deki turizm fuarında basın toplantısı düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye’nin en çok Alman ağırlayan ülke olduğunu söyledi "Alman turistlere başka ülkelerden alternatif turist aramıyoruz. Almanlar bizim için vazgeçilmez,” dedi.


Türkiye’den 133 katılımcının yer aldığı Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB)’nda Alman turist rekabeti sürüyor. Kapadokya, Antalya, Alanya, Ege, Karadeniz, İçanadolu, İstanbul, Çanakkale, Truva gibi gözde turistik beldelerin tanıtıldığı stantları gezen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, yetkililerden bilgi aldı. Türkiye’nin, Alman turistleri büyük bir heyecanla beklediğini belirten Avcı, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

"Almanlara alternatif aramıyoruz"

“Türkiye 2023 hedefini çok turist çeken ilk 10 ülke olarak koymuştu. Biz bunu yakalayacağız. 2016 yılında ülkeye gelen misafir sayımız azaldı. Ama biz, 2013, 2014 rakamlarını hedefliyoruz. Bunun için tedbirlerimizi aldık ve teşviklerimiz yapıyoruz. Türkiye, en çok Alman turist ağırlayan ülke ve bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Son dönemde oluşan sistematik algı yaratma operasyonuna rağmen Alman dostlarımzı ağırlayacağız. Bunun için Almanya’da yaşayan Türklere büyük sorumluluk düşüyor. Alman turistlere başka ülkelerden alternatif turist aramıyoruz. Almanlar bizim için vazgeçilmez. Tur operatörlerine yakıt desteği vermeye devam edeceğiz. Teşvik edilen uçakların ineceği havaalanı sayısını 14’e çıkardık. Başbakan Angela Merkel’in Türkiye ziyareti Türk turizmi açısından önemli bir mesaj.”

"Çağrı olumlu karşılık buldu"

“Cumhurbaşkanımız turizm temsilcileriyle kapsamlı bir toplantı düzenledi. Avrupa’da 5, Almanya’da 3 milyon Türk yaşıyor. Orada yaptığı çağrıyla dedi ki; ‘Bizim ana baba ocağını ziyaret etmek, orayla ilişkiyi kesmemek, ana ve baba ocağımızın hakkını vermek gibi bir geleneğimiz var. Varsa planlarınızda düğün ve nişanlarınızı da ülkemizde yapın. Hem dostlarınızı görürsünüz hem onların katılımıyla da şenlikli düğün ve nişan törenleriniz olur. Ayrıca tatil yapmış olursunuz. Bundan hem siz kazançlı çıkarsınız hem Türkiye kazançlı çıkar. Yalnız gelmeyin, komşunuzu, iş arkadaşınızı ve dostunuzu da alın gelin’ dedi. Bu çağrıya Türkiye’den ve Almanya’dan çok ciddi olumlu karşılık geliyor. Belediyeler ciddi gayret içine girdiler şimdiden. Eskişehir-Sivrihisar belediyesi yurt dışında yaşayan Sivrihisarlılara yaptığı çağrıda, memleketlerinde düğün yapan gelinlere Sivrihisar’ın meşhur incili küpesini hediye edeceğini söyledi. Bolu Belediye Başkanı düğün ve nişan için ücretsiz salon tahsis edecek.

"444 mavi bayraklı plajımız var"

“Çok şükür göğsümüzü gere gere komşularımıza tanıtacağımız bir ülkemiz var. Denizlerimizin temizliğini gösteren 444 mavi bayraklı plajımız var. Sağlık, termal, yeme içme, kayak, dağ ve düğün turizmi konusunda olağanüstü zenginliklere sahip bir ülkeye sahibiz. Düğün turizmiyle ilgili şunu da söyleyeyim; Hindistan’ın yüksek gelir grupları arasında Antalya’da düğün yapmak adeta bir prestij haline geldi. Dolayısıyla Hindistan’dan kalkıp geliyorlar. Niye bizim kardeşlerimiz gelmesin. Hem tatillerini yaparlar hem memleket hasreti giderirler. Son dönemde Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gelişmelerle ortaya çıkan sorunlar yapısal değil, aşılacak. Siyasi bazı gelişmeler nedeniyle zaman zaman zaman ülkeler arasında bu tür gerilimler doğabilir. Bunlar telafi edilemez değildir. İşte, Rusya ile aramızda yaşananları gördük. Bugün eskisinden daha iyiyiz. Türk turizmi önümüzdeki yıllarda daha iyi olacak. Ancak bunun için Avrupa’daki vatandaşlarımıza çağrımızı duyuralım.”

"Gelin, yaşayın, yazın"

Bakan Nabi Avcı’nın düzenlediği basın toplantısına, Alman medyası da büyük ilgi gösterdi. Spiegel Online’den bir gazeteci, “Ben Türkiye’ye Spiegel Online muhabiri olarak gidersem, tutuklanmayacağıma dair garanti verebilir misiniz” diye sordu. Bakan Avcı, soruyu “Siz bana Almanya’da herhangi bir gazetecinin tutuklanmayacağının garantisini ne kadar verebilirseniz, ben de aynısını size Türkiye’de veriyorum” diyerek cevapladı.

Toplantının ardından Alman gazetecileri Türkiye’ye davet eden Bakan Avcı “Gelin yaşayın, izlenimlerinizi yazın,” dedi.