Booking.com rezervasyonları durdurdu

Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurulan uluslararası seyahat ve rezervasyon sitesi Booking.com, bu sabah itibariyle Türkiye'deki otel ve tesis işlemlerini dondurdu.


Mahkemenin Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerini tedbiren durdurma kararı vermesinin ardından, site Türkiye'deki tüm işlemlerini bu sabahtan itirabaren dondurdu.

Dün ilk kez dunya.com'un duyurduğu mahkeme kararı sonrasında Türkiye'den Booking.com'a giren kullanıcılar için işlemlerin durdurulduğu görüldü. Şuandan itibaren İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin verdiği karar doğrultusunda Türkiye'den booking.com'a giren kullanıcılar, siteden rezervasyon yaptıramayacak ve tesis arayamayacak.

"Kararı temyize götüreceğiz"

Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yayınlayan Booking.com, karara karşı olduğunu ve temyize götüreceğini beldirdi.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

"Bir elektronik ticaret ve teknoloji şirketi olarak, Türk müşterilerin tüm dünyadan konaklama karşılaştırma ve rezervasyonları yapmalarını şeffaf ve kolay bir platformda sunarak pazarda sağlıklı bir rekabetin oluşmasına katkıda bulunuyoruz."

Ayrıca, Booking.com'un 13 bin Türk işletmesinin müşterilerine konaklama hizmeti sunmasına yardımcı olunduğu da belirtildi.

Tatilsepeti.com Genel Müdürü Küçükyılmaz: Etkisi çok büyük olmaz

Booking.com'um faaliyetlerinin askıya alınması kararını değerlendiren Tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, bu şekilde bir uygulamanın vatandaşları önemli derecede etkilemeyeceğini söyledi.

Booking.com sitesinin dünya çapında bir büyüklüğe sahip olduğunu ve belli bir müşteri kitlesine sahip olduğunu vurgulayan Küçükyılmaz, şirketin Türkiye'de faaliyet göstermesine rağmen komisyon faturasının Hollanda'ya kesildiğine işaret etti. Küçükyılmaz sözlerine şöyle devam etti:

"Tekelleşme cezası kesildi"

Bana göre, Türkiye'de verilen bir hizmet ve yine buradan alınan bir maddi karşılık varsa, hizmet vergisi Türkiye'de ödenmeli. Mahkeme sürecinde bu nasıl ele alınacak bundan tam emin değiliz. Geçtiğimiz dönemde Rekabet Kurulu tarafından kesilen cezanın bir anlamı vardı. Burada booking.com'a tekelleşme cezası kesildi. Sadece Türkiye'de değil diğer ülkelerde de aynı şekilde faaliyet gösteremez. En iyi fiyat garantisi sunuyorlardı. Bu Rekabet Kurulu tarafından uygunsuz bulundu. İleriki dönemde nasıl olacak bekleyip göreceğiz."