Booking.com’un Türkiye'deki faaliyetleri durduruldu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)'nin haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açtığı davada, online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin tedbiren durdurulmasına karar verildi.


Dunya.com'dan Emre Eser'in bildirdiğine göre İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde 2015/1174 E. sayılı dosya ile açılan davanın 29.3.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden Türkiye’deki konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi TeknolojileriKurumu’na yazı yazılması kararlaştırıldı.

BTK'nın Booking.com’a uygulanacak erişim engelini mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulaması bekleniyor.  TÜRSAB, Rekabet Kurumu’na daha önce de başvurarak Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı Rekabet Kurumu'nca 2 milyon 543 bin 992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştı.

'Daha önce rezervasyon yaptıranlar için sorun çıkmaz"

Konuyla ilgili olaral bilgi veren TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Booking.com üzerinden daha önce rezervasyon yaptıran kişilerin herhangi bir sorunla karşılaşmayacaklarını söyledi.