Budak: Lafla turizm gemisi yürümez

Ocak 2017 turizm verilerini değerlendiren Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak "Lafla turizm gemisi yürümüyor," dedi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak,  2016 yılında yaklaşık 11 milyon turist ve 10 milyar dolar düzeyinde gelir kaybına uğrayan turizmin 2017’ye yaklaşık yüzde 10’luk kayıpla başladığını belirtti.

Hükümetin "2017 telafi yılı olacak" dediğini kaydeden Budak "Lafla turizm gemisi yürümez," dedi.

Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Ocak 2017 turizm verilerini değerlendirdi. Türkiye'ye Ocak 2017'de, kayıp yıl olan 2016 Ocak ayına göre yüzde 9.81 oranında daha az turist geldiğini kaydeden Budak, Avrupa ülkelerinden kayıpların 2017'de de devam ettiğini kaydetti. Budak, şunları ifade etti:

"Turizm 2017'ye 114 bin 859 yabancı turist kaybı ile başladı. Bu rakamlar çok belirleyici olmasa da özellikle Avrupa'dan kayıpların sürdüğü işareti var. Önemli pazarlar olan Almanya'dan yüzde 31, Avusturya'dan yüzde 24, İngiltere'den yüzde 24 kayıp var. Rusya'da bir toparlanma var, 22 binden 40 bine yükselmiş."

"Turizmin merkezi antalya için olumlu sinyaller gelmiyor"

Antalya'da  turist sayısının 2016 yılında yüzde 43 (4,7 milyon) azadığını bildiren CHP'li Budak, Ocak-Şubat 2017 rakamlarının da kaybın devam ettiğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Ocak ayında Antalya'ya kayıp yıl olan 2016'nın ocak ayına göre yüzde 8 daha az turist geldiğini söyleyen Budak, şöyle konuştu:

"Şubat ayında kaybın daha da arttığı görülüyor. Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18'lik bir kayıp ortaya çıkarken iki aylık ortalama da gerileme yüzde 13 düzeyinde. 2015'e göre kayıp oranı yüzde 35'tir. Geçen yıl turizm krizinin merkezi konumunda olan Antalya'dan 2017 için olumlu sinyaller gelmiyor."

"Lafla turizm gemisi yürümez"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın "2017 telafi yılı olacak," şeklinde konuştuğuna işaret eden Budak, ancak bu hedefin gerçekleşmesine yönelik somut bir adım atılmadığını kaydetti. Hükümetin rejim değişikliği dayatmasıyla meşgul olduğunu, ayrıca OHAL düzeninin de turizm açısından olumlu bir imaj vermediğini kaydeden Budak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Lafla turizm gemisi yürümez ve yürümüyor. Turizmin neden gerilediği ortada. Bu nedenleri ortadan kaldırmadığınız sürece, Türkiye turizminin eski günlerine dönmesi zor. Turizm barış sektörüdür. OHAL altında bir Türkiye, rejim dayatmasıyla kutuplaşan bir Türkiye, şiddet dilinin hakim olduğu bir Türkiye, gazetecilerin hapiste olduğu, sanat evlerinin kundaklandığı bir Türkiye, barış mesajları vermiyor.

"Komşunu da al gel gibi kampanyalar telafi etmez"

Komşunu da al gel yöntemiyle turizmdeki kayıpların karşılanması söz konusu değil komşunu da al gel, düğünü Türkiye'de düzenle gibi kampanyaların turizmdeki kayıpları telafi etmesi mümkün değil. Türkiye'nin yüzünü bir an önce demokrasiye, hukuka, huzura döndürmesi gerekiyor. Bu yönde güçlü bir mesaj verilmediği sürece, Türkiye'nin kayıp faturası büyüyecektir."