Bulaşıkçı Ali Noma'ya ortak oldu

Danimarka’nın dünyacı ünlü restoranı Noma’nın bulaşıkçısı ünlü restoranın ortağı oldu. Gambiyalı Bulaşıkçı Ali dünyaca ünlü restorana ortak oldu.


Kopenhag kentindeki dünyanın en iyi restoranı ünlü lüks  Noma'da 13 yıldır bulaşıkçı olarak çalışan Gambiyalı Ali Sonko restorana ortak edildiğini hafta sonunda Noma’nın Sahibi Ren Redzepi’nin çalışanları ve arkadaşları için düzenlediği partideki açıklamasıyla öğrendi.

Noma’nın Sahibi Ren Redzepi Ali Sonko’nun yanısıra Noma’nın kuruluşundan beri işletmede çalışan Servis Şefi Lau Richter ile restoranın son sekiz yıldır müdürlüğünü yürüten Avusturyalı James Spreadbury’nin de işletmeye ortak edildiğini duyurdu.

Noma’nın sahibi Ren Redzepi partide yaptığı konuşmada Ali Sonko için "Ali, Noma’nın ruhudur. 12 çocuğu hangi durumda olursa olsun, onun gibi her zaman neşeli, her zaman gülümseyen bir kişinin işletmemiz için ne kadar değerli olduğunu anlayabileceğinizi sanmıyorum. Bu arada benim babamın da adı Ali ve o da Danimarka’ya ilk geldiğinde bulaşıkçı olarak çalıştı,” dedi.


Gambiyalı Bulaşıkçı Ali dünyaca ünlü restorana ortak

Noma’nın yeni ortağı genç görünümlü 62 yaşındaki Ali Sonko, aslında Noma Restoran 2010 yılında ilk defa dünyanın en iyi restoranı olarak seçildiği zaman dünya çapında üne kavuşmuştu.

Ödül töreni için Londra’ya gidecek 10 kişilik ekibin içinde bulunan Ali için Danimarka vatandaşı olmadığı akla gelmeyince, İngiltere vizesi için başvurmak ta unutulmuş. Ali olmadan ödül törenine katılan ekip, ödülü almak için sahneye Ali’nin portresinin basılı olduğu tişörtleri giyerek çıkmıştı.

Noma 2012 yılında üçüncü kez dünyanın en iyi restoranı seçildiğinde ise bu kez Bulaşıkcı Ali Sonko, dünya basının önüne Noma adına resepsiyon konuşmasını gerçekleştirmek için çıkmıştı.

İki gecedir uyuyamadığını söyleyen Ali Sonko, ortaklığı ile ilgili olarak "Çok şaşırdım. Doğrusunu söylemek gerekirse şoka girdim. Tabii ki çok, çok mutluyum,” dedi.