Dünya pasaportlarının güçleri belli oldu

Pasaportların güçlerini vizesiz giriş-çıkış sağladığı ülke sayısına göre ölçüldüğü Passport Index'in 2017 sonuçları açıklandı. Türk pasaportu 51!inci sırada yer aldı.


199 ülke pasaportunun değerlendirildiği sıralamada Alman pasaportu 218 ülkenin 177'sine vizesiz giriş imkanı sağlıyor. Almanya pasaportunu 176 ülkeye vizesiz giriş imkanı sağlayan İsveç pasaportu takip ederken üçüncü sırayı 175 ülkeye sorunsuz giriş imkanı sağlayan Finlandiya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere pasaportları paylaşıyor. Dünyanın süper gücü ABD'nin pasaportu ile vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısı ise 174.

TÜRK PASAPORTU 51. SIRADA

Türk pasaportu dünyada vizesiz seyahat sıralamasında geçen yıla göre iki basamak geriledi. 2015 sıralamasında Rusya ile birlikte 49. olan Türkiye, bu yıl Kolombiya'nın ardından 51. sırada yer aldı. Rusya ise 48. sırada yer aldı. Sıralamada Türkiye'yi Bosna Hersek takip ediyor.

SON SIRADA AFGANİSTAN YER ALIYOR

Sıralamada Afganistan pasaportu 25 ülke ile son sırada yer aldı. Afganistan'ın önündeki ülkeler ise vizesiz seyahat edilebilen 29 ülke ile Pakistan ve 30 ülke ile Irak pasaportu oldu.

199 ülkelik tam liste için bu linke tıklayabilirsiniz.