Dünyada 1,2 milyar kişi ülkelerarası geziye çıktı

Dünya Turizm Örgütü'nün verilere göre dünyada ülkeler arasında geziye çıkan turistlerin sayısı yüzde 4,6 oranında artarak 1 milyar 186 milyona ulaştı.


Türkiye dünya turizm pazarında yüzde 3,5’lik, Avrupa turizm pazarında ise yüzde 6,8’lik payla önemli turizm noktaları arasında yer aldı.

Ajans Press’in Dünya Turizm Örgütü’nden derlediği verilere göre dünyada ülkelerin arasında gexiye çıkan turistlerin sayısı yüzde 4,6 oranında artarak 1 milyar 186 milyon kişiye ulaştı. Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi ise Fransa oldu. Fransa’yı sırasıyla ABD, İspanya, Çin, İtalya ve Türkiye takip etti.

Ajans Press’in incelemesine göre Türkiye’nin turizm gelirleri 2016 yılında yüzde 29,7 oranında azaldı. Medyaya yansıyan haberlere göre geçtiğimiz yılın turizm açısından iyi geçmemesinin en büyük nedeni olarak terör ve dış ülkelerle yaşanan siyasi krizler gösterildi.

2017 yılı turizm eylem planları yılın iyi geçeceğine işaret ediyor. Özellikle Rusya ile çıkan siyasi krizin sona ermesi ve İranlı turistlerin Türkiye’ye akın edeceği haberleri umutların yeşermesini sağladı.

Gelen turist sayısı nüfusu üçe katladı

Türkiye’nin son yıllardaki turizm karnesi ise başarılı görülüyor. İncelemeyeöre 2010 ile 2016 yıllarının arasında Türkiye’yi 225 milyon 215 bin yabancı vatandaş ziyaret etti. Dünyanın çok ziyaret edilen altıncı ülkesi olan Türkiye, bu dönermde neredeyse kendi nüfusu kadar yabancı ziyaretçiye ev sahipliği etti.
DTÖ