Eczacıbaşı'nın helikopteri düştü: 5 kişi öldü

İstanbul Büyükçekmece'de Eczacıbaşı Grubu'na ait içinde yedi kişinin yer aldığı helikopter yoğun sis nedeniyle tepesinde restoran olan 217 metrelik Endem Televizyon Kulesi'ne çarparak E-5'e düştü.


Olayda en  kişinin öldüğü bildirildi. 2 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Kaza nedeniyle E-5 yolu iki yönde de trafiğe kapatıldı.

Alınan bilgiye göre İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 11.16’da kalkan TC-HEZ tescilli Skorsky S-76 tipi helikopter Büyükçekmece- Beylikdüzü arasındaki Endem Televizyon Kulesi’ne saat 11:21’de çarparak düştü.

Eczacıbaşı Grubu’na ait helikopterde yedi kişi bulunuyordu. Helikopterin kaptan ilotunun Alaaddin Nacar olduğu öğrenildi. Helikopterdekilerin  ikisinin pilot, 4’ünün Rus ve birinin de Türk yolcu olduğu öğrenildi.

Bilecik'e gitmek için havalanmış

İstanbul Büyükçekmece'de düşen helikopterin Atatürk Havalimanı'ndan Bilecik'e gitmek üzere havalanan özel bir şirkete ait Sikorsky türü helikopter olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre özel bir şirkete ait S-76 tipi Sikorsky TC HEZ kuyruk tescilli özel bir şirkete ait helikopter Atatürk Havalimanı'ndan Bozüyük'e gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra sonra saat 11.30'da Büyükçekmece'de düştü.

Helikopterde ikisi pilot ve aralarında yabancı uyrukluların da olduğu yedi kişinin yer aldığı bildirildi.

5 kişi hayatını kaybetti

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükçekmece'deki helikopter kazasında ilk belirlemelere göre, 5 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Vali Şahin, saat 11.16'da Atatürk Havalimanından kalkan Eczacıbaşı'na ait helikopterin, 11.21'de Büyükçekmece sınırları içinde E-5 karayolu üzerine henüz sebebi netleşmemiş bir nedenle düştüğünü belirtti.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de “Burada beş kişinin naaşı var. Yangın söndürme helikopteri değil. Özel bir helikopter olduğu söyleniyor. Bölgemizdeki helikopter firmalarıyla görüştük, İstanbul tarafından gelen bir helikopter olduğu kesin. Kuleye çarptığı yönünde kesinlik yok, sisten dolayı gözükmüyor,” dedi.

Helikopter Eczacıbaşı Grubu'na ait

İlk bilgilere göre helikopterin içinde Eczacıbaşı’nın yapı grubundan üst düzey yöneticiler olduğu belirtildi. Heyetin Atatürk Havalimanı’ndan grubun bir işletmesine inceleme amacıyla gittikleri öğrenildi.