Etna'da patlama: 10 turist yaralandı

İtalya’nın güneyindeki Sicilya Adası’nda yer alan Etna Yanardağı’nda meydana gelen patlamada 10 kişi yaralandı. 


İtalyan basını patlamanın Avrupa’nın  yüksek ve aktif yanardağlarından olan 3 bin 350 metre yüksekliğindeki Etna’nın 2 bin 700’üncü metresindeki yeni bir kraterin lav püskürtmesiyle meydana geldiğini duyurdu.

Patlamanın ardından etrafa yayılan lavlar ve kaya parçalarının etkisiyle yaralananların arasında durumu ağır kimsenin olmadığı kaydedildi.  Yanık ve kesikleri olan yaralılar, yöredeki hastanelerde tedavi altına alındı.

BBC çekimdeydi

Patlama anında İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin bir ekibi ve turistler de oradaydı. Patlama sırasında kamerayla çekim yapmakta olan BBC ekibinden muhabir Rebecca Morelle, sosyal medya hesabından paylaştığı iletilerde, kendilerinin iyi olduğunu, patlamanın büyük korkuya yol açtığını bildirdi.

Muhabir Morelle, kurtarma ekiplerinin yardımıyla dağda bulunan turistlerin hızlı bir şekilde yöreden tahliye edildiğini bildirdi.

"30 yıllık kariyerimdeki en tehlikeli kaza"

Bölgedeki bir volkanoloji uzmanı, söz konusu patlamanın, 30 yıllık kariyerindeki en tehlikeli kaza olduğunu söyledi.  Volkanolog Stefano Branca da, patlamaya, dağdaki karların hızlı eriyişinin neden olduğunu belirtti.

Şubat ayında da püskürmelerin meydana gelen yanardağ, iki gün önce lav ve kül püskürtmeye başlamıştı. İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü, Etna ve civarında turuncu alarm verdi.

Yetkililer, patlamabıb dağın yakınındaki yerleşim yerlerinin risk altına sokmadığını açıkladı.   Öte yandan, kraterdeki püskürmenin halen sürmekte olduğu ve bu nedenle çevrede irili ufaklı sismik hareketler kaydedildiği de bildirildi. Etna Yanardağı’nda 1979 yılında meydana gelen bir patlamada ise 9 turist hayatını kaybetmiş, 23 kişi yaralanmıştı.