"Oda fiyatları 3 yıl önceki düzeye 3 yıl sonra ulaşabilecek"

BW PLUS The President Hotel Genel Müdürü Aydın, İstanbul’da oda fiyatları üç yıl önceki düzeye üç yıl sonra ulaşabileceğini söyledi.

Hem fiyatları hem doluluklarıyla iki yıl öncesine kadar Avrupa’nın zirvesinde oynayan İstanbul’daki oda fiyatları, son bir yılı aşkın süredir süren kriz nedeniyle düştü. 100 euroyu geçen ortalama gecelik oda fiyatı, 55- 60 euro bandına kadar geriledi.

Sektörün geçmiş yıllarda yaşadığı görkemli günlerine dönmek için zamana ihtiyacı olduğunu kaydeden BW PLUS The President Hotel Genel Müdürü Burak Aydın, şunları söyledi:

“Turizmciler olarak daima iyimseriz, morallerimizi yüksek tutarak elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Tesislerimize gelen yerli ve yabancı misafirlerimize, en kaliteli hizmeti sunuyoruz. Otellerimizde, bu yıl bir sıçrama yılı olmasa da geçtiğimiz yıldan daha iyi bir yıl olacaktır. Bildiğiniz üzere, oda fiyatlarında ve doluluklarda ciddi bir düşüş gerçekleşmişti. 2013 ve 2014 yıllarında verdiğimiz fiyatları, ancak 2020’den sonra yakalayabiliriz. Diğer bir deyişle üç yıl önceki fiyatlarımıza, en erken 3 yıl sonra ulaşabileceğiz.”

"İstanbul tatili fırsat sunuyor"

İstanbul’un vazgeçilmez bir kültür başkenti olduğunu anlatan Burak Aydın, gelmek isteyenler için ekonomik fırsatların olduğunu söyledi.

İstanbul’u görmek isteyen veya daha önce gelip bir kez daha gelmeyi isteyenlerin, uygun fiyatları nedeniyle kente ilgisinin devam ettiğini ifade eden Burak Aydın, şunları kaydetti:

“Son biri yılı aşkın süredir, terör olayları nedeniyle sıkıntı yaşadık. Terör, sadece bizlerin değil, tüm dünya ülkelerinin de başında olan ciddi bir sorundur. Nitekim günümüzde insanlar, terörün dünyanın herhangi bir noktasında yaşanabileceğini biliyor. Özetle, son dönemlerde, İstanbul’daki fiyat gerilemesini fırsata çevirmek isteyen Ortadoğu menşeli turistler başta olmak üzere, Avrupa ve hatta dünya genelinden ülkemize gelmek isteyenlerin ilgisini yeniden çekmeye başladık. Mart ayının ortasından itibaren, özellikle huzur ve güven ortamının daha da yerleşmesiyle birlikte, otellerimizde daha yoğun günler yaşayacağız. Örneğin, Paris’te iki günlük bir tatilin fiyatı normal fiyatına göre %50 daha ekonomik olsa sizce talep almaz mı? Şu an kültür mirası İstanbul’u, ziyaret etmenin tam zamanı.”

"Avrupalı turistlerin yerine Ortadoğulu turistleri ağırlıyoruz"

Ülkemizin hizmet kalitesi ve misafir memnuniyetinde, dünyada liderler arasında olduğunu belirten Burak Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

“İş ve tatil amaçlı, çeşitli ülkelere gidiyoruz ve gittiğimiz ülkelerdeki hizmet kalitesine bakınca, bizim çok daha ileri bir noktada olduğumuzu görüyoruz. Tesis olarak, iki yıl öncesine kadar daha çok Avrupalı misafirlere hizmet verirken, şuan ağırlıklı olarak Ortadoğu’dan gelen misafirlerimize hizmet sunuyoruz. Otelimize gelen konuklarımıza, en iyi hizmeti vermek için ekip olarak üstün gayret gösteriyoruz. Bu yıl, Suudi Arabistan, Cezayir, Fas, Tunus gibi ülkelerden turistleri ağırlayacağız. Özellikle, Temmuz ve Ağustos aylarında ciddi doluluklar bekliyoruz.”

Avrupalı turistler erken rezervasyon yaptırırken, Ortadoğulu turistlerin son dakika rezervasyon yaptırdığını da kaydeden Burak Aydın, son dakika rezervasyonlarının sektörün önünü görmesini zorlaştırdığını belirtti.

"Yurt dışındaki fuarlarda aktif rol alıyoruz"

Yurt dışındak fuarlarda İstanbul ve Kayseri destinasyonları başta olmak üzere ülkemizin turizm potansiyelini tanıttıklarını ifade eden Burak Aydın, önemli turizm fuarlarına stand alarak katıldıklarını kaydetti.

En son İspanya’da 18-22 ocakta düzenlenen Fitur Madrid Turizm Fuarına katıldıklarını anlatan Burak Aydın, 8 - 12 Mart tarihleri arasında Almanya’da düzenlenecek olan ITB Berlin 2017 Turizm Fuarı'na katılarak, standı ziyaret edeceklere hem turizm potansiyelini ve sunduğu fırsatları anlatmaya devam edeceklerini hem de son dönemlerde Avrupalı turistlerde oluşabilen olumsuz algının azalması için aktif çaba göstereceklerini sözlerine  ekledi.