Fransa'da turistik merkezlere özel koruma

Fransa hükümeti, turistlerin güvenliğinin sağlanması için bir dizi önlem aldı. İçişleri Bakanı Matthias Fekl ile Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Harlem Desir, alınan önlemleri kamuoyuna açıkladı.


Önlemler ilkbahar ve yazın Fransa’nın dört bir yanında düzenlenecek olan fuar, festival ve şenliklerin daha güvenli olmasını, özellikle turistik bölgelerin daha iyi korunmasını hedefliyor. Önlemler çerçevesinde, polis ve jandarmanın, sınırda, tren ve garlardaki devriyeleri artırılacak.

Özellikle Paris ve çevresinde güvenlik kameralarının sayısı artırılırken çok gezilen yaklaşık 30 kültür ve sanat merkezinin korunmasına öncelik verilecek. Valiliklerde turizm güvenliği konusunda daireler oluşturulacak ve bu birim polis, jandarma ve turizm sektörü ile eşgüdüm ve koordinasyon içinde hareket edecek.

85 MİLYON TURİST GİDİYOR

Turizm Güvenliği Dairesi adı verilecek olan birim, ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla, turistlerin rağbet ettikleri yerler ve toplu taşıma araçlarının da güvenliği konusunda tavsiyeler verecek.

Emniyet müdürlüğü de mağdur turistlerin dertlerini dinlemek ve gerekli yardımları yapmak için bir birim oluşturacak. Bu birim, 30 dilde şikayetleri dinleyebilecek kapasiteye sahip olacak. Fransa, her yıl 85 milyon civarında turist ağırlarken, bu sıralamada dünya rekortmenliğini uzun süredir elinde tutuyor.

Fransa, terör saldırılarının ardından, ülkeye gelen turist sayısının düşmesinden endişe ediyor.

Paris’te,13 Kasım 2015’te altı farklı noktaya düzenlenen ve 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından ülkede olağanüstü hal uygulaması ilan edilmişti.

Geçen yıl 14 Temmuzda Nice’te düzenlenen ve 84 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısının ardından ise sona erdirilmesi düşünülen olağanüstü hal uygulaması yeniden uzatılmıştı.