Global Liman Londra Borsası'na giriyor

Dünyanın en büyük uluslararası kruvaziyer limanları işletmecisi olan Global Liman İşletmeleri, (Global Ports Holdings), AB Komisyonu'nun eski üyelerinden Lond Mandelson ve Fransız varlık yönetim şirketi Meridiam'ın Kurucusu Thierry Deau'yu yönetim kurulu üyesi olarak seçti. 

Bu iki ismin Londra Borsası'na kote olmaya hazırlanan şirkette gerekli hazırlıkları yürütmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili haber İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'ın bugünkü sayısında yayımlandı. Habere göre AB Komisyonu'nun ticaretten sorumlu eski üyesi Lond Mandelson ve Fransız varlık yönetim şirketi Meridiam'ın kurucusu Thierry Deau Global Liman Yönetim Kurulu'nun yeni üyeleri oldu.

Global Liman'ın Londra Borsası'nda toplam 700 milyon poundluk piyasa değeri üzerinden halka arz olması bekleniyor. Ancak halka arz tarihi ile ilgili bir bilgi henüz yok.

Gazete, yönetim kuruluna giren bu iki ismin halka arz ile ilgili hazırlık süreçleri yönetmesinin beklendiğini yazdı.

8 ülkede liman işletiyor

Global Liman hali hazırda Türkiye ve sekiz farklı ülkede liman işletiyor. Bu ülkeler Portekiz, İspanya, İtalya, Malta, Karadağ, Hırvatistan, Sinpaur ve Türkiye olarak sıralanıyor.

Global Liman İşletmeleri'nin yüzde 89,2'si başında Mehmet Kutman'ın olduğu Global Yatırım Holding'e ait. Hisselerin kalanının sahibi ise Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası.

Yeni ortak almıştı

Global Yatırım Holding, geçenlerde şirketin yüzde 34 hissesini Jersey Adası merkezli F.A.B. Partners LP'ye 245 milyon lira karşılığında satmasıyla gündeme gelmişti. Ünlü bir Türk bankacı olan Dalinç Arıburnu tarafından kurulan F.A.B. Partners, aralarında Katar Kraliyet ailesi ve Japon Softbank’ın da olduğu büyük küresel stratejik yatırımcılar tarafından destekleniyor.