Hilton Avrupa Ortadoğu ve Afrika'da 100 bin odaya ulaştı

Gelecek üç yıl içinde halen yapım aşamasında olan yaklaşık 40 bin oda hizmete alınacak. 


Berlin'de düzenlenen 20. Uluslararası Otel Yatırım Forumu (International Hotel Investment Forum) öncesinde, Hilton (NYSE: HLT) Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde 100 bin odaya ulaştığını açıkladı.

Eşi benzeri görülmemiş bir global büyüme dönemine giren şirket, son üç yıl içerisinde çoğunluğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde olmak üzere, hizmete soktuğu 20 binden fazla oda ile hatırı sayılır bir büyüme kaydetti. Şirket, halihazırla yapım aşamasında olan ve 2020 yılı itibarı ile tamamlanması planlanan 40 bin yeni oda ile büyümesini sürdürmeyi öngörüyor.

Hilton Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Patrick Fitzgibbon, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Hilton'un bölgedeki portföyünün genişliği ve kalitesi göz önüne alındığında, 100 bin odaya ulaşmış olmak şirketimiz içi önemli bir mihenk taşı. Önümüzdeki dönem açmayı planladığımız odaların yüzde 60'ı yapım aşamasında; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki büyümemizi sürdürürken, sektörün hızını belirliyoruz.

Markayla ilgili gelişmeler planlar

Önümüzdeki yıl Hampton by Hilton ve Hilton Garden Inn otellerinin sayısının iki katına çıkarılması planlanıyor.
Bu yıl Hilton'un üst sınıf markası DoubleTree by Hilton, bölgedeki yüzüncü otelini (DoubleTree by Hilton Madrid Prado) açtı.
2016 yılında İzlanda'nın Reykjavik şehrinde dünyadaki ilk Canopy by Hilton oteli açıldı.
Curio – a Collection by Hilton markası Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde 16 tesise ulaştı."

Fitzgibbon sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son yılda sektöre kazandırdığımız beş yeni marka ile farklı segmentlerde de büyümeye başladık. 200'den fazla bölgede orta ölçek ve ekonomi segmentlerinde faaliyet gösteriyoruz. Ayrıca bu yıl Hilton öz markamızda ve lüks segmentte büyümeyi sürdürdük; bununla birlikte koleksiyon markamız Curio'nun da lansmanını gerçekleştirdik. Markamız altında faaliyet gösteren dünyanın dört bir yanındaki otellerin sahipleri markamızın tarihindeki en yüksek doluluk oranları ile ödüllendirildi. Bu sebeple 2017 yılı, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde Hilton için mihenk taşı olacak."

Hilton’un Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde büyüme rakamları:

* 2016 yılında açılan 5 bin 477 oda, 100 bin oda hedefine ulaşılmasını sağladı.
* Sadece son üç yılda 23 bin 384 oda hizmete alındı.
* 2017 yılında 11 binden fazla ve 2020 sonu itibarı ile 40 bini aşkın oda açılması planlanıyor.
* Hilton'un Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi 64 binden fazla oda hizmete sokmayı planlıyor.
* Hilton'un kullanıma sunmayı planladığı odaların yaklaşık yüzde 50'si Ortadoğu ve Afrika'da.