Hollanda'dan Türkiye'ye seyahat uyarısı

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Türkiye liderleri hakkında sosyal medyada eleştirel ifadeler kullanan ve Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlarına güvenlik garantisi veremeyeceklerini açıkladı.


Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Gazeteci Ebru Umar'ın durumuyla ilgili olarak salı günkü parlamento oturumunda Türkiye ile ilgili olarak önemli bilgiler verdi. Koenders, Hollanda hükümetinin Umar davasını çok etkin” bir biçimde takip ettiğini ve gazetecinin kısa sürede evine döneceğini umduğunu söyledi.

Hollanda ve Türkiye vatandaşı olan feminist gazeteci Ebru Umar Twitter, hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanı eleştirmiş, Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle cumartesi günü Aydın Kuşadası'nda gözaltına alınmıştı. 16 saat boyunca gözaltında kalan Umar, cumhuriyet savcılığı tarafından tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilmişti. Sulh ceza hâkimliği yurt dışına çıkış yasağı koyarak gazeteciyi serbest bırakmıştı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders, hükümetin gazeteci Ebru Umar'a yurt dışına çıkış yasağını kaldırmak için çaba gösterdiğini ifade etti.

Parlamentoda, Erdoğan'ı sosyal medyada eleştirmiş olan ve tatilde Türkiye'ye seyahat eden Hollanda vatandaşlarına hükümetin güvence verip veremeyeceği sorusuna Dışişleri Bakanı Koenders'in yanıtı “Hayır” oldu.

“Güvenceler bulunmuyor” diyen Koenders sözlerini “Tam olarak neyin olabileceğini gösteren bir vakamız var. Bu yüzden bunun üzerinde çalışıyoruz. Ama herhangi bir güvence veremem,” diye sürdürdü.

Hollanda'dan Türkiye'ye yılda ortalama 1 milyon turist geliyor.

DW Türkçe