"Sırada İsrail yasağı var"

Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Nane "Sırada İsrail yasağı var," dedi.


Okan Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Girişimcilik Dersi’ne katılan Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Nane Amerika ve İngiltere’ye İstanbul’dan doğrudan uçuşlarda uygulanan yasağı yorumlarken şunları söyledi:

“Bu akşam İsrail yasağı da geliyor. Politika falan bir yana, kişisel özgürlüklere getirilmiş bir kısıtlama. İngiltere uçuşu 4 saat, Amerika uçuşu en az 10 saat. Kendi bilgisayarınızdan müzik dinlemek, kitap okumak ya da rapor yazmanız kısıtlanıyor. Bir bomba ihbarı istihbarat kaynaklı önlem amacıyla alınmış bir karardır bu ve 90 gün sonunda biteceğini düşünüyorum.”

Türkiye’de ilk kez Okan Üniversitesi'nce başlatılan Girişimcilik Dersi’ne katılan Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Nane ABD ve İngiltere yasağını değerlendirmenin yanısıra öğrencilere dijital dünyada Pegasus’un yaptıklarını da anlattı.

Nane, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de internetten perakende satışların yüzde 3’ü internet üzerinden yapılıyor. Pegasus’un internet satışı ortalama yüzde 60. 2015 dijital reklamımız yüzde 26’yken, 2016’da yüzde 52’ye çıktı. Geçen yıl reklam bütçemiz 30 milyon TL’ydi ancak bu yıl bu rakamı 18 milyon TL’ye çektik. Burada dijitale yüzde 75-80 oranında kullanım yapacağız. Konveksiyonel alanda hemen hemen hiç olmayacağız. 3 yıl önce mobil check-in 0’dı. Şimdi mobile check-in oranı yüzde 10. Toplam online check-in oranı yüzde 42. Neredeyse dijitalin göbeğinde yaşıyoruz.”