Karadeniz’de kruvaziyer turizmi çalışmaları

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Oleg Safonov, Karadeniz’deki kruvaziyer güzergahının mayıs ayında açılmasının öngörüldüğünü, Rosturizm’in güzergahın Türkiye ve Bulgaristan’a kadar uzatılması için çalıştığını açıkladı 


 Konuyla ilgili olarak Tass Haber Ajansı'na bildiren Safonov , mayıs ayının başında Soçi’den başlayacak, daha sonra Novorossiysk ve Kırım limanlarına gidecek bir kruvaziyer hattı açacaklarını ifade etti.

"Türkiye ile görüşmeler sürüyor"

"Ülkemizde bu hattın uzatılması konusunda ciddi talep ve ilgi var" diyen Safonov "Türkiye’deki meslektaşlarımızla çalışmalar yürütülüyor, birkaç gün önce de Bulgaristan Turizm Bakanı ile bir araya geldim," dedi.

Safonov, sözlerine şöyle devam etti:

 "Bulgaristan’daki meslektaşlarımız bu konuyu düşünecekler, bize en kısa zamanda cevap vermelerini ve bu cevabın olumlu olmasını umuyorum. Bu proje Rusya için ve Rus turistler için çok önemli olacak. Devletlerarası kruvaziyer güzergahını oluşturma konusunda ilgiliyiz. Maalesef şu anda bazı sebeplerden dolayı bu tür güzergahımız yok, fakat vatandaşlarımız ve yabancı vatandaşlara böyle bir imkan sunmak için çalışıyoruz."

"Ülkemizde bu hattın uzatılması konusunda ciddi talep ve ilgi var," diyen Safonov "Türkiye’deki meslektaşlarımızla çalışmalar yürütülüyor, birkaç gün önce de Bulgaristan’ın yeni Turizm Bakanı ile bir araya geldim," dedi.

Safonov, sözlerine şöyle devam etti:

"Bulgaristan’daki meslektaşlarımız bu konuyu düşünecekler, bize en kısa zamanda cevap vermelerini ve bu cevabın olumlu olmasını umuyorum. Bu proje Rusya ve Rus turistler için çok önemli olacak. Devletlerarası kruvaziyer güzergahını oluşturma konusunda ilgiliyiz. Maalesef, şu anda bazı sebeplerden dolayı bu tür güzergahımız yok, fakat vatandaşlarımız ve yabancılara böyle bir imkan sunmak için çalışıyoruz."

Rus yetkililerin Türk yetkililerle görüşmelerinin ardından netlik kazanacak olan güzergahla ilgili ayrıntıları kısa bir süre içinde açıklanması bekleniyor.