Kartalkaya'da sezon erken sona erdi

Türkiye'nin önde gelen kış turizmi ve kayak merkezlerinden Kartalkaya'da sezon sona erdi.


Yaklaşık 250 bin kişinin 9 aralıktan bu yana gitttiği kayak merkezinde, kar kalınlığı ve kalitesinin istenilen seviyede olmasına rağmen, doluluk oranlarının yeterli düzeyde olmaması nedeniyle oteller sezonu kapattı.

Köroğlu Dağı'nın 2 bin 200 metrelik zirvesinde yer alan ve 9 Aralık 2016'da başlayan sezon boyunca kar kalınlığının yer yer 3 metreye ulaştığı Kartalkaya'ya giden yerli ve yabancı tatilciler, toplam uzunluğu yaklaşık 50 kilometre olan pistlerde kayak ve snowboardla kaydı.

Kayak merkezinde hizmet veren toplam 2 bin yataklı beş oteldeki konaklamalar ve günübirlik ziyaretçilerin merkeze girişiyle Kartalkaya'da, 102 gün süren sezonda yaklaşık 250 bin kişi ağırlandı.

Mevcut kar kalınlığının ve kalitesinin istenen seviyede bulunmasına rağmen havaların ısınmasının da etkisiyle ilginin azaldığı merkezdeki oteller, doluluk oranının istenilen seviyede olmaması nedeniyle sezonu kapattı.

Bu arada, merkezde görevli Jandarma Arama Kurtarma timi de üç aylık sürede, kayarken pistlerden çıkarak kaybolan 5 kişiyi kurtardı, kayak ve snowboardla kayarken yaralanan 280 kişiye müdahale etti.