KETOB'tan SGK ve İŞKUR destekleri semineri

Kemer’de insan kaynakları departman yetkililerine SGK ve İŞKUR destekleri anlatıldı.


Kemer’de KETOB'un ev sahipliğinde insan kaynakları departman müdür ve çalışanlarına 2994 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede  yer alan SGK & İŞKUR destek ve teşvikleri hakkında, SGK İl Müdürü Nejat Deniz ve İşKur İll Müdürü Veli Akkanat tarafından, istihdama yönelik olarak verilen destekler, vergi istisnaları ve muafiyetler konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
 
Limak Limra Hotel toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere KETOB Yönetim kurulu Başkanı Tayyar Gül ve Yönetim Kurulu Üyeleri Günaydın Atar, Yusuf Çelik olmak üzere, Ketob üyesi otellerin İnsan Kaynakları departman yetkilileri katılım sağladı.

Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren KETOB Başkanı Tayyar Gül, çalışma hayatında seferberlik ilan edilmesinin ardından 9 Şubat 2017 tarih ve 29974 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte,  sektöre doğrudan fayda sağlayacak ve  istihdamı artıracak teşviklerin sunulduğunu ifade etti.

Kararnamenin zaman olarak turizm sektörü açısından çok doğru bir zamana çıktığını bildiren KETOB Başkanı Tayyar GÜL; yürürlüğe giren kararnamenin devlete ve işletmelere ern üst düzey fayda sağlamasını amaçladıklarını,bu nedenle de işletmelerin insan kaynakları departman yöneticilerinin teşviklere ve uygulama ayrıntılarına daha vakıf olmaları amacıyla SGK antalya İl Müdürlüğü, İŞKUR ve KETOB'un işbirliğiyle bilgilendirme toplantısını düzenlediklerini söyledi.
 

SGK İl Müdürü Nejat Deniz, istihdama yönelik olarak verilen destekler, vergi istisnaları ve muafiyetler konusunda seminere katılanları bilgilendirdi. Deniz, bu süreçte Aralık 2016'nın temel alınacağını, sürecin 1 Şubat ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasıni kapsayacağını da bildirdi.

 Teşviklerden işletmelerin ve çalışanların fayda sağlaması için işe alından önce İŞKUR'a kayıt yaptırmanın zorunlu olduğunu ifade ederek, çıkan kararname gereği teşvikten yararlanarak işe alınmak istenen kişilerin üç ay önceye kadar sigorta işleminin olmaması gerektiğini ifade etti.

İŞKUR İl Müdürü Veli Akkanat da işbaşı eğitim programını anlattı.

Akkanat, programın öğrenciler ve işsizler için işi uygulamada öğrenerek iş deneyimi kazanmaları için eğitim süreci olduğunu ifade etti.